Hüsnü Özyeğin Kimdir? Nereli, Şirketi, Hayatı, Eğitimi

Hüsnü Özyeğin Kimdir? Nereli, Şirketi, Hayatı, Eğitimi

Hüsnü Özyeğin, Hüsnü M. Özyeğin Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı, “Özyeğin Üniversitesi” Mütevelli Heyeti Başkanı, His Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi, Harvard İşletme Fakültesi Dekan Danışma Kurulu Üyesi ve Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı.

1944 yılında İzmir’de doğdu.  Özyeğin’in annesi ev hanımı babası ise doktordur. İş hayatına dedesinin Kemeraltı’ndaki iş yerinde çığırtkanlık yaparak başladı.

Eğitimi

İstanbul Robert Koleji’nde eğitimini bitiren Özyeğin, 1967 senesinde ABD‘de Oregon Eyalet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Bölümü’nü, 1969 yılında Harvard İşletme Fakültesi İşletme Bölümü’ndeki yüksek lisansını tamamladı. Orange State Üniversitesi’nin ilk Türk öğrencisi, Harvard Üniversitesi’nin ise ikinci Türk öğrencisi oldu.

Hüsnü Özyeğin, Harward Üniversitesi’nde master yaparken iş kurdu. Ders dışında kantinde olan Özyeğin, buradan kazandığı para ile Pan American hissesi ile General Motors hissesi satın aldı.

Yüksek lisansın ardından Amerika’da üç sene çalışan Özyeğin, Türkiye’ye geri döndüğünde İstanbul Robert Koleji’nden arkadaşı Mehmet Emin Karamehmet‘ten iş teklifi aldı.

İş Hayatı

1974 senesinde Pamukbank’ın yönetim kurulu üyeliğine getirildi. Sonrasında Pamukbank Genel Müdürü oldu. 1984 senesinde arkadaşı Karamehmet’e ait Yapı Kredi Bankası’nın genel müdürlüğüne geçti.  Arkadaşında hisse istedi. Bazı gerekçelerinden dolayı arkadaşı hisse vermedi. Bunun üzerine Özyeğin,  1987 senesinde Yapı ve Kredi Bankası’ndan ayrıldı.

Heyşeyi satarak Finansbank’ı kurdu

Kendi bankasını kurmak istediği için her şeyi sattı.  26 Ekim 1987’de kendi bankası olan Finansbank‘ı 24 kişi ve 8 milyon dolar sermaye ile kurdu. Fikir ve azmin paradan daha önemli olduğunu savunan Özyeğin,  19 sene sonra yani 2006 yılında 5.6 milyar dolara Yunanistan’ın en büyük bankası National Bank of Greece’e (NBG) sattı.

1989 yılında Fiba Holding’i kuran ve Yönetim Kurulu Başkanı olan Hüsnü Özyeğin, 19 yıl emek verdiği bankasını sattıktan sonra  Malta şubesi dışında, Hollanda, İsviçre, Rusya ve Romanya‘daki bankacılık faaliyetleri dahil olmak üzere diğer tüm yurt dışı faaliyetleri Fiba Holding’ine geçti.

1994 yılında ise 10 milyon dolar sermaye ile Hollanda Amsterdam merkezli Credit Europe Bank’ı kurdu. Finansbank satışının ardından kalan şubelerin ismini ve logosunu Credit Europe Bank yaptı.

30’dan fazla şirkete sahip olan  Özyeğin, 1996 senesinde 27 milyon dolara Gima ve Endi‘yi  satın aldı. 9 sene sonra Sabancı Holding‘in %40 ortak olduğu Carrefoursa‘ya 120 milyon dolara sattı.

Fiba Holding, 1999 senesinde Marks & Spencer mağazasının İngiltere‘den franchising haklarını satın aldı. Bu nedenle Marka Mağazacılık A.Ş. kuruldu. Marka Mağazacılık, Türkiye, Rusya ve Ukrayna‘da Marks & Spencer mağazaları açmaya ve işletmeye yetkili tek şirkettir.

Özyeğin’in turizm sektörüne girmesi ise İstanbul’daki Swissotel The Bosphorus‘u alması ile oldu. 2005 yılında 100 milyon dolara alındı.

Üniversite kurdu

18 Mayıs 2007 yılında ise Özyeğin Üniversitesi’ni kurdu.

Eşi ve Çocukları

Ayşen Özyeğin ile evlenen Hüsnü Özyeğin’in Murat adında oğlu, Ayşecan aıdında bir kızı vardır. Murat Özyeğin, 1976 yılında, Ayşecan ise 1981 yılında dünyaya gelmiştir.

Forbes’in 2009 yılı milyarderler listesinde Türkiye 1.’si dünyanın ise 221.’si oldu. Dünya listesinde en yüksek bu seviyeye ulaştı.

Yıllar  Forbes Türkiye Sırası Net Servet
2015 2 2,7 milyar dolar
2016 2 2,6 milyar dolar
2017 2 3 milyar dolar
2018 3 2,9 milyar dolar
2019 3 2,1 milyar dolar

Kaynakça

https://www.timeturk.com/husnu-ozyegin/biyografi-792979
http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/turkcelli-almamakla-hata-ettim-40471049
https://www.capital.com.tr/fotogaleri/tum-foto-galeriler/husnu-ozyeginin-en-zor-soylesisi#3
https://www.forbes.com
http://www.fibaholding.com.tr/hakkimizda/yonetim-kurulumuz/fiba-holding-yonetim-kurulu.aspx

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: