İbrahim Halil Oral Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, TBMM

İbrahim Halil Oral Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, TBMM

İbrahim Halil Oral, milletvekili, eğitimci.

1958 yılında Bitlis Ahlat’ta doğmuştur.

Eğitim Hayatı

İlk ve ortaöğrenimini Ahlat’ta tamamlamıştır. Mersin Öğretmen Okulu’nu bitirmiştir. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Hadis Bölümü ile Ankara Yüksek Öğretmen Okulu’ndan mezun olmuştur. Arapça ve Fransızca bilmektedir.

Çalışma Hayatı

Uzun yıllar Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni olarak çalışmıştır. Ankara Deneme Lisesi Müdür Yardımcısı, Ankara Merkez İmam Hatip Lisesi ve Cumhuriyet Lisesi Okul Müdürü, Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Şube Müdürü olarak görev yapmıştır. Türkiye İlahiyatçılar Birliği Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi ve Genel Başkanlığı, Ahlat Kültür Vakfı Kurucu Üyeliği, Türk Dünyası Parlamenterler Birliği Kurucu Üyeliği görevlerinde bulunmuştur.

Siyasi Hayatı

18 Nisan 1999 (21. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde Milliyetçi Hareket Partisi’nden (MHP), 24 Haziran 2018 (27. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde ise İYİ Parti’den Bitlis Milletvekilliği seçilmiştir. 21. Dönem’de TBMM Milli Eğitim Komisyonu Üyeliği, Bitlis, Ahlat ve Çevresi Araştırma Komisyonu Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.

İYİ Parti Kurucular Kurulu Üyesi, Genel İdare Kurulu Üyesi, Teşkilat Başkan Yardımcısı, TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Eşi ve Çocukları

İbrahim Halil Oral, Gülsün Hanım ile evlenmiştir. Üç çocuk babasıdır.

Kaynakça

https://www5.tbmm.gov.tr/TBMM_Album/Cilt1-4.pdf Erişim: 26. 12. 2021
https://www.tbmm.gov.tr/Milletvekilleri/MilletvekiliDetay?donemKod=27&sicil=6Gb8kF9H7U4= Erişim: 26. 12. 2021
http://www.ibrahimhaliloral.com.tr/ozgecmis/ Erişim: 26. 12. 2021
https://twitter.com/ihaliloral Erişim: 26. 12. 2021

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: