İbrahim Hasgür Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, TBMM

İbrahim Hasgür Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, TBMM

İbrahim Hasgür, milletvekili, rektör, avukat, öğretim üyesi, yazar.

28 Eylül 1953 tarihinde Aydın’da doğmuştur.

Eğitim Hayatı

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik – Astronomi Bölümü ile Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirmiştir. Ege Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi’nde “İşletme” doktorası, Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde ise “Kamu Hukuku” doktorasını tamamlamıştır.

1989 yılında “doçent”, 1995 yılında “profesör” unvanı almıştır. Çok iyi düzeyde İngilizce, iyi düzeyde Almanca, orta düzeyde Rusça bilmektedir.

Çalışma Hayatı

Ege, Dokuz Eylül, Süleyman Demirel, ABD’de Pittsburgh, Almanya Kostanz ile Azerbaycan Qafqaz Üniversitesi Öğretim Üyeliği yapmıştır. Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari İlimler Fakültesi Ekonometri Bölüm Başkan Yardımcılığı, İstatistik Anabilim Dalı Başkanlığı ile Azerbaycan Qafqaz Üniversitesi İktisadi ve İdari İlimler Fakültesi Dekanlığı görevlerinde bulunmuştur.

Uluslararası Türkmen – Türk Üniversitesi Kurucu Rektörü, Kırgızistan Uluslararası Atatürk – Alatoo Üniversitesi Rektörü olarak görev yapmıştır. Basılmış 8 kitabının yanı sıra çok sayıda makale, bildiri ve araştırması ulusal ve uluslararası yayınlarda yer almıştır.

Siyasi Hayatı

22 Temmuz 2007 (23. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde AK Parti İzmir Milletvekili seçilmiştir. Türkiye – Kırgızistan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığı yapmıştır.

Eşi ve Çocukları

İbrahim Hasgür, evli ve beş çocuk babasıdır.

Kaynakça

https://www5.tbmm.gov.tr/TBMM_Album/Cilt1-4.pdf Erişim: 10. 01. 2023
https://www.tbmm.gov.tr/milletvekili/milletvekilidetay?donemKod=23&sicil=Wg1kWrq0Aow= Erişim: 10. 01. 2023
https://www.akparti.org.tr/ak-kadro/milletvekilleri/23-donem/izmir?27590/%C4%B0brahim-HASG%C3%9CR Erişim: 10. 01. 2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir