İbrahim Kürşat Tuna Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi

İbrahim Kürşat Tuna Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi

İbrahim Kürşat Tuna, milletvekili, akademisyen, iş adamı.

14 Ağustos 1976 tarihinde Çanakkale’de doğmuştur.

Eğitim Hayatı

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun olmuştur. 2011 yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı’nda yüksek lisans yapmıştır. Aynı anabilim dalında doktorasını tamamlamıştır. İngilizce ve Almanca bilmektedir.

Çalışma Hayatı

Madencilikle iştigal eden aile şirketinin başına geçmiştir. ÇOMÜ Biga İİBF Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim elemanı olarak görev yapmıştır. Türk Dış Politikası, Avrupa Birliği Kurumları ve Osmanlı Diplomasi Tarihi üzerine dersler vermiştir. Akademik ilgi alanları stratejik ve kritik madenlere yönelik uluslararası politikalar, enerji güvenliği, siyaset bilimi, çatışma önleme ve barış çalışmalarıdır.

Çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı, televizyon yorumculuğu ve moderatörlük yapmıştır. TOBB Çanakkale Genç Girişimciler Kurulu Başkanlığı, TOBB Genç Girişimciler Kurulu Üst Kurul Üyeliği ve Marmara Bölge Temsilciliği görevlerini yürütmüştür. TOBB, Mülkiyeliler Birliği, Türk Ocakları, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası, Çanakkale Ticaret Borsası, Çanakkale Kent Konseyi ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarında aktif olarak faaliyet göstermiştir.

Siyasi Hayatı

7 Haziran 2015 (25. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Çanakkale Milletvekili seçilmiştir.

Eşi ve Çocukları

İbrahim Kürşat Tuna, bekârdır.

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/milletvekili/milletvekilidetay?donemKod=25&sicil=LoillKqU3u8= Erişim: 30. 11. 2022
https://twitter.com/ikursattuna Erişim: 30. 11. 2022
https://tr-tr.facebook.com/kursattuna17/ Erişim: 30. 11. 2022

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir