İlyas Yılmazyıldız Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, TBMM

İlyas Yılmazyıldız Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, TBMM

İlyas Yılmazyıldız, milletvekili, elektronik ve komünikasyon yüksek mühendisi, yazar.

1960 yılında Balıkesir’in Burhaniye İlçesi Külefli Köyü’nde doğmuştur.

Eğitim Hayatı

Hacettepe Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur. Aynı üniversitede ve Tokyo Elektro – Komünikasyon Üniversitesi’nde yüksek lisans yapmıştır. Japonca, İngilizce ve Almanca öğrenmiştir.

Çalışma Hayatı

PTT Genel Müdürlüğü Teknik İşler Dairesi Mühendisi, Japonya’da NTT Şirketi Misafir Araştırmacısı, Siemens – SİMKO Ticaret ve Sanayi AŞ Kamu Haberleşme Ağları Teknik Planlama Satış Müdürü ve Koordinatörü, Türk – Japon Üniversitelileri Birliği Genel Sekreteri, Japon Kültürünü Araştırma ve Dayanışma Derneği 2. Başkanı olarak görevlerde bulunmuştur. Profesyonel turist rehberliği yapmıştır.

2003 – 2013 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Teknokent A.Ş. Kurucu Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkan  Vekili, 2009 – 2012 yılları arasında Hacettepe Teknokent Teknoloji Transferi AR–GE Danışmanlık A.Ş. (HT-TTM) Kurucu Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili, 2013 – 2014 yılları arasında Çankaya Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) Kurucu Müdürü olarak görevler yapmıştır.

2015 – 2016 yılları arasında Ankara – İvedik OSB tarafından kurulan Teknopark Ankara’nın Yönetim Danışmanlığını yapmıştır. 2016 yılından sonra Hacettepe Üniversitesi Teknokent A.Ş. Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi, HT-TTM’nin Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevler icra etmiştir. 

Siyasi Hayatı

24 Aralık 1995 (20. Dönem) ve 18 Nisan 1999 (21. Dönem) tarihlerinde yapılan genel seçimlerde Doğru Yol Partisi (DYP) Balıkesir Milletvekili seçilmiştir. Türkiye – Japonya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı, TBMM KİT Komisyonu Sözcüsü, TBMM Sanayi, Bilgi, Tabii Kaynaklar, Enerji ve Ticaret Komisyonu (Sanayi Komisyonu) Üyesi, Bilgi ve Bilgi Teknolojileri Komisyonu Üyesi olarak görevler almıştır.

Eşi ve Çocukları

Evli ve bir çocuk babasıdır.

Kaynakça

https://www5.tbmm.gov.tr/TBMM_Album/Cilt1-4.pdf Erişim: 29. 09. 2022
https://www.tbmm.gov.tr/milletvekili/milletvekilidetay?donemKod=21&sicil=7mobfW0MUO4= Erişim: 29. 09. 2022
http://www.pauteknokent.com.tr/haber/pamukkale-teknokent-genel-muduru-sn-ilyas-yilmazyildiz-atandi/70 Erişim: 29. 09. 2022

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir