İsmail Kahraman Kimdir?

İsmail Kahraman Kimdir?

İsmail Kahraman, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı, bakan, milletvekili, siyasetçi.

7 Aralık 1940 tarihinde Rize’de doğdu.

Eğitim Hayatı

İsmail Kahraman, ilk ve ortaokulu Karabük’te okudu. Lise öğrenimine Karabük’te başladı. İstanbul Haydarpaşa Lisesi’nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

Çalışma Hayatı

Mezuniyetinin ardından İstanbul Barosu’na kaydoldu. Çeşitli sanayi ve ticaret şirketlerinde icra kurulu ve idare meclisi başkanlığı görevlerinde bulundu. 1974 yılında Çalışma Bakanlığı’nda Bakan Müşaviri olarak görev yaptı.

Birlik Vakfı’nda Kurucular Kurulu ve Mütevelli Heyeti Başkanlığı, Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı Kurucu Üyeliği ve ilk Mütevelli Heyeti Başkanlığı, İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyeliği, İlim Yayma Cemiyeti İstişare Kurulu Üyeliği, İş Dünyası Vakfı Yüksek İstişare Kurulu Üyeliği, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı Kurucular Kurulu Başkanlığı ve Mütevelli Heyeti Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Siyasi Hayatı

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Talebe Cemiyeti’nin Başkanlığını yaptı. Millî Türk Talebe Birliği’nin (MTTB) 48. Dönem Genel Başkanı oldu. Millî Nizam Partisi ve Millî Selamet Partisi’nin kuruluşunda yer aldı.

24 Aralık 1995 (20. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde Refah Partisi (RP) İstanbul Milletvekili, 18 Nisan 1999 (21. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde ise Fazilet Partisi (FP) İstanbul Milletvekili seçildi. Bu dönemlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Anayasa Komisyonu Üyeliği, Millî Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyeliği ile Grup Başkanvekilliği görevlerinde bulundu.

Necmettin Erbakan’ın 28 Haziran 1996 tarihinde kurmuş olduğu 54. Hükümet’te Kültür Bakanı oldu. Bakanlık görevini Agâh Oktay Güner’den devraldı. Kültür Bakanlığı görevini 30 Haziran 1997 tarihine kadar sürdürdü. Bakanlık görevini Mustafa İstemihan Talay’a devretti.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nde Siyaset

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AK Parti) kuruluş çalışmalarında yer aldı. Adalet ve Kalkınma Partisi Merkez Disiplin Kurulu Başkanlığı görevinde bulundu. 

1 Kasım 2015 (26. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde AK Parti İstanbul Milletvekili seçildi. 22 Kasım 2015tarihindeTürkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçildi. Meclis Başkanlığı görevini 24 Haziran 2018 tarihine kadar sürdürdü.

Eşi ve Çocukları

Evli ve dört çocuk babasıdır.

İngilizce bilmektedir.

Ödülleri

  • Türkiye Millî Kültür Vakfı (TMKV) tarafından “40 Vakıf İnsana Vefa” Programı kapsamında verilen “Vakıf İnsan” ödülü (2009)

Fahri Doktora Unvanı Aldığı Üniversiteler

  • Yalova Üniversitesi
  • Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  • Gazi Üniversitesi
  • Karadeniz Teknik Üniversitesi
  • Sağlık Bilimleri Üniversitesi

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/milletvekillerimiz_sd.bilgi?p_donem=26&p_sicil=5473 Erişim: 15.11.2019
https://www.tbmm.gov.tr/TBMM_Album/Yeni%20klas%C3%B6r/Cilt3.pdf Erişim: 15.11.2019
https://www.tbmm.gov.tr/yayinlar/hukumetler/hukumetler_cilt_9.pdf Erişim: 15.11.2019
https://www.tbmm.gov.tr/yayinlar/koalisyon_hukumetleri/koalisyon_hukumetleri_cilt_birlestirilmis.pdf Erişim: 15.11.2019
https://www.devletarsivleri.gov.tr/varliklar/dosyalar/eskisiteden/yayinlar/genel-mudurluk-yayinlar/dunden_bugune_basbakanlik.pdf Erişim: 15.11.2019
https://www.tbmm.gov.tr/biyog/tbmmbsk.htm Erişim: 15.11.2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: