İsmail Safa Giray Kimdir?

İsmail Safa Giray Kimdir?

İsmail Safa Giray, bakan, milletvekili, siyasetçi, inşaat mühendisi.

1931 yılında İzmir’de doğdu.

Eğitim Hayatı

İsmail Safa Giray, İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nden mezun oldu.

Çalışma Hayatı

Seyhan Barajı İnşaatı Zemin Laboratuvarı ve Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Direktörlüğü Proje ve Planlama Mühendisi olarak çalıştı.

SADA Sınai Araştırma Danışma Ajansı Firma Müdürü, Karadeniz Bakır İşletmeleri A.Ş. Murgul Tesis Müdürü, Proje ve İnşaat Takip Müşaviri, Araştırma ve Geliştirme Grup Başkanı, Sabancı Holding A.Ş. Müşaviri, Ak-Kardan A.Ş. Genel Müdürü, Anadolu Makine Endüstri ve Ticaret A.Ş. Murahhas Azası ve Genel Müdürü olarak görevlerde bulundu.

Siyasi Hayatı

6 Kasım 1983 (17. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde Anavatan Partisi (ANAP) İstanbul Milletvekili seçildi. Turgut Özal’ın 13 Aralık 1983 tarihinde kurmuş olduğu 45. Hükümet’te (I. Özal Hükümeti) Bayındırlık ve İskân Bakanı olarak atandı. Bakanlık görevini Ahmet Samsunlu’dan devraldı.

29 Kasım 1987 (18. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde Anavatan Partisi İstanbul Milletvekili seçildi. Turgut Özal’ın 21 Aralık 1987 tarihinde kurmuş olduğu 46. Hükümet’te (II. Özal Hükümeti) Bayındırlık ve İskân Bakanlığı görevi devam ettirildi.

46. Hükümet’te 30 Mart 1989 tarihinde yapılan kabine değişikliğinde Bayındırlık ve İskân Bakanlığı görevini Cengiz Altınkaya’ya devretti. Aynı tarihte Millî Savunma Bakanı olarak atandı. Bakanlık görevini Ercan Vuralhan’dan devraldı. Yıldırım Akbulut’un 9 Kasım 1989 tarihinde kurmuş olduğu 47. Hükümet’te Millî Savunma Bakanlığı görevi devam ettirildi. 19 Ekim 1990 tarihine kadar Millî Savunma Bakanlığı görevini sürdürdü.

Dışişleri Bakanlığı Görevi

Ahmet Mesut Yılmaz’ın 23 Haziran 1991 tarihinde kurmuş olduğu 48. Hükümet’te (I. Yılmaz Hükümeti) Dışişleri Bakanı olarak atandı. Bakanlık görevini Ahmet Kurtcebe Alptemoçin’den devraldı. 21 Kasım 1991 tarihine kadar Dışişleri Bakanlığı görevini sürdürdü. Bakanlık görevini Hikmet Çetin’e devretti.

20 Ekim 1991 (19. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde Anavatan Partisi İstanbul Milletvekili seçildi.

Eşi ve Çocukları

Evli ve üç çocuk babasıydı.

İngilizce, az düzey Fransızca biliyordu.

Ölümü

20 Haziran 2011 tarihinde Ankara’da vefat etti. Kocatepe Camii’nde kılınan cenaze namazı sonrası Gölbaşı Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/TBMM_Album/Yeni%20klas%C3%B6r/Cilt3.pdf Erişim: 27.11.2019
https://www.tbmm.gov.tr/yayinlar/hukumetler/hukumetler_cilt_8.pdf Erişim: 27.11.2019
https://www.devletarsivleri.gov.tr/varliklar/dosyalar/eskisiteden/yayinlar/genel-mudurluk-yayinlar/dunden_bugune_basbakanlik.pdf Erişim: 27.11.2019
http://www.mfa.gov.tr/sayin-ismail-safa-giray_in_-ozgecmisi-haziran-1991.tr.mfa Erişim: 27.11.2019
http://www.mfa.gov.tr/_disisleri-bakanlari-listesi.tr.mfa Erişim: 27.11.2019
https://www.msb.gov.tr/Bakanlar Erişim: 27.11.2019
https://www.iha.com.tr/haber-eski-bakan-ismail-safa-girayin-son-vedasi-180439/ Erişim: 27.11.2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: