İsmail Safi Kimdir? Milletvekili, Nereli, TBMM

İsmail Safi Kimdir? Milletvekili, Nereli, TBMM

İsmail Safi, milletvekili, siyaset bilimi uzmanı, öğretim üyesi.

1968 yılında Rize’de doğmuştur.

Eğitim Hayatı

Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirmiştir. Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisans ve doktora yapmıştır. Milli Güvenlik Akademisi’nden mezun olmuştur. İngilizce bilmektedir.

Çalışma Hayatı

Fatih ve TOBB Üniversitesi’nde siyaset üzerine dersler vermiştir. Uluslararası Bağımlılıkla Mücadele Örgütü (ICAA) Türkiye Milli Komite Başkanlığı, Avrasya Sivil Toplum İşbirliği Derneği Genel Başkanlığı, Uluslararası Karadeniz ve Hazar İşbirliği Vakfı (BSCSIF) Türkiye Direktörlüğü yapmıştır.

İngiltere’de Conservative Party ve ona yakın NGO’lar üzerine çeşitli çalışmalarda bulunmuştur. Avrasya ve Türk Dünyası çalışmalarından dolayı Azerbaycan Uluslararası Bilimler Akademisi tarafından “Fahri Profesör” unvanına layık görülmüştür. Gagauzya, Moldova ve Rusya “Devlet Nişanı” ile taltif edilmiştir.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Üyesi ve Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi (Doç. Dr.) olarak görev yapmaktadır.

Siyasi Hayatı

Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucular Kurulu Üyeliği yapmıştır. 12 Haziran 2011 (24. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde AK Parti İstanbul Milletvekili seçilmiştir. Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) Türk Grubu Başkanlığı yapmıştır. TBMM Rusya Dostluk Grubu Üyeliği, Hollanda, İtalya, Kazakistan Dostluk Grubu Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur.

AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcılığı, Sosyal İşler Başkan Yardımcılığı, Merkez Disiplin Kurulu Üyeliği ve Genel Sekreter Yardımcılığı görevlerini yürütmüştür.

Kitapları

Türkiye’de Muhafazakâr Siyaset ve Yeni Arayışlar

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/milletvekili/milletvekilidetay?donemKod=24&sicil=DFzx8cNWR+U= Erişim: 03. 01. 2023
https://www.akparti.org.tr/ak-kadro/milletvekilleri/24-donem/istanbul?15517/%C4%B0smail-SAF%C4%B0 Erişim: 03. 01. 2023
https://www.idefix.com/yazar/ismail-safi/s=265760 Erişim: 03. 01. 2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir