Jülide Sarıeroğlu Kimdir?

Jülide Sarıeroğlu Kimdir?

Jülide Sarıeroğlu, bakan, milletvekili, siyasetçi, ekonomist, sendikacı.

7 Haziran 1979 tarihinde Adana’da doğdu.

Eğitim Hayatı

Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü’nden mezun oldu. Aynı bölümde lisansüstü eğitimini sürdürmektedir.

Çalışma Hayatı

HAK – İŞ Konfederasyonu Öz Sağlık – İş Sendikası Genel Başkanlığı, HAK – İŞ Kadın Komitesi Başkanlığı, Genel Başkan Danışmanlığı görevlerini yürüttü.

Siyasi Hayatı

Çankaya Belediyesi, AK Parti Belediye Meclis Üyesi olarak görev yaptı. AK Parti Genel Merkez Kadın Kollarında Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Üyeliği, İstihdam Komisyonu Başkanlığı, Seçim İşleri Başkan Yardımcılığı, Teşkilat İşleri Başkan Yardımcılığı, Doğu ve Güneydoğu Koordinatörlüğü ve Halkla İlişkiler Başkanlığı görevlerinde bulundu.

7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 tarihinde yapılan genel seçimlerde AK Parti Ankara Milletvekili seçildi. İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyeliği ve AK Parti Tanıtım ve Medya Birimi Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Binali Yıldırım’ın kurmuş olduğu 65. Hükümet’te 19 Temmuz 2017 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı oldu. Bakanlık görevini Mehmet Müezzinoğlu’ndan devraldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevini 10 Temmuz 2018 tarihine kadar sürdürdü. Bakanlık görevini Zehra Zümrüt Selçuk’a devretti.

24 Haziran 2018 tarihinde yapılan genel seçimlerde AK Parti Adana Milletvekili seçildi. 2018 yılında yapılan AK Parti 6. Olağan Kongresi’nde Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Üyeliğine seçildi. Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanlığı görevini üstlendi.

Kitapları

  • Kadın Çalışmaları El Kitabı – Çalışan Kadınlar: Hakları ve Yeni Yasal Düzenlemeler
  • Kayıtlı Çalışmanın Avantajları (Ortak kitap)
  • İş Arama Teknikleri (Ortak kitap)
  • Çocuk Hakları (Ortak kitap)
  • AB Ülkelerinde Sosyal Diyalog Örnekleri (Ortak kitap)

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/milletvekillerimiz_sd.bilgi?p_donem=25&p_sicil=7163
https://www.ailevecalisma.gov.tr/tr-tr/bakanlik/bakanlik-yoneticileri/onceki-bakan-ve-yoneticiler/bakanlar/
http://www.akparti.org.tr/ak-kadro/hukumetler/65-hukumet/julide-sarieroglu/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir