Kamil Okyay Sındır Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi

Kamil Okyay Sındır Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi

Kamil Okyay Sındır, milletvekili, öğretim üyesi.

20 Kasım 1962 tarihinde Bornova’da doğmuştur.

Eğitim Hayatı

1980 yılında Bornova Anadolu Lisesi’ni bitirmiştir. 1984 yılında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makinaları Bölümü’nden mezun olmuştur. 1984 – 1988 yılları arasında aynı üniversitede yüksek lisans yapmıştır.

1993 yılında İngiltere’de Cranfield University’de doktorasını tamamlamıştır. 1997 yılında “doçent”, 2004 yılında ise “profesör” unvanı almıştır. Çok iyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde Fransızca ve Almanca bilmektedir.

Çalışma Hayatı

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makinaları ve Teknolojileri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeliği yapmıştır. 6’sı kitap, 1’i uluslararası kitap bölümü olmak üzere çoğunluğu uluslararası nitelikli 160’ın üzerinde bilimsel eseri ve makalesi bulunmaktadır. Uzmanlık ve ilgi alanları arasında tarım politikaları, işletmecilik ve planlama, yöneylem araştırması, yenilenebilir enerji, çevre, bilişim teknolojileri, hassas uygulamalı tarım, belediyecilik, kentsel gelişim, uydu teknolojileri, CBS ve uzaktan algılama yer almaktadır.

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkanlığı, TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu Sekreterliği, Ege Üniversitesi Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Üyeliği, AESEE Güneydoğu Avrupa Ziraat Mühendisleri Birliği Kurucu Başkanlığı yapmıştır.

Avrupa Enerji Dönüşümünde Yerel Yönetimler Derneği Başkan Yardımcılığı, CEMR – Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi Siyasi Komite Üyeliği, İzmir İnsan Hakları İl Kurulu Üyeliği, UZZK-Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Yönetim Kurulu Üyeliği, DPT VII., VIII. ve IX. Beş Yıllık Kalkınma Planları ÖİK Raportörlükleri görevlerinde bulunmuştur.

Siyasi Hayatı

29 Mart 2009 tarihinde yapılan yerel seçimlerde Bornova Belediye Başkanı seçilmiştir. 2016 – 2018 yılları arasında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Sekreterliği yapmıştır.

7 Haziran 2015 (25. Dönem), 1 Kasım 2015 (26. Dönem) ve 24 Haziran 2018 (27. Dönem) tarihlerinde yapılan genel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili seçilmiştir. TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyeliği, NATO Parlamenterler Asamblesi ve Üyeliği görevlerinde bulunmuştur. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu ile NATO Parlamenter Asamblesi Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Eşi ve Çocukları

Evli ve iki çocuk babasıdır.

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/milletvekili/milletvekilidetay?donemKod=27&sicil=kZMZBQ+rVgM= Erişim: 10. 01. 2023
https://chp.org.tr/ozgecmis/kamil-okyay-sindir Erişim: 10. 01. 2023
https://www.bornova.bel.tr/gecmis-donem-belediye-baskanlari/ Erişim: 10. 01. 2023
https://tr-tr.facebook.com/kamilsindir/ Erişim: 10. 01. 2023
https://twitter.com/kamilsindir Erişim: 10. 01. 2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir