Kamran İnan Kimdir?

Kamran İnan Kimdir?

Kamran İnan, bakan, milletvekili, devlet adamı, siyasetçi, diplomat.

18 Şubat 1929 yılında Bitlis’in Hizan İlçesi Gayda Köyü’de doğdu.

Eğitim Hayatı

Bursa Erkek Lisesi’ni bitirdi. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Cenevre Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde “Hukuk” alanında doktora yaptı.

Çalışma Hayatı

Dışişleri Bakanlığı Memuru, NATO Dairesi Kâtibi, NATO Daimi Delegesi, Başkâtibi, Konsolos, Roma Büyükelçiliği Başkâtibi, NATO Sekretaryası Sözcü Yardımcısı, Bakanlık Müşaviri, Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi Daimi Delegesi, Dışişleri Bakanlığı Yüksek Müşavir, Büyükelçi Daimi Temsilci olarak görevlerde bulundu.

Siyasi Hayatı

14 Ekim 1973 – 7 Haziran 1979 tarihleri arasında Cumhuriyet Senatosu Bitlis Üyesi olarak görevde bulundu. Cumhuriyet Senatosu Dışişleri Turizm ve Tanıtma Komisyonu Başkanı, Türkiye – AET Karma Komisyonu Türk Grubu Başkanı olarak görev yaptı. Süleyman Demirel’in 21 Temmuz 1977 tarihinde kurmuş olduğu 41. Hükümet’te (V. Demirel Hükümeti) Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak atandı.

Milletvekilliği Dönemi

6 Kasım 1983 (17. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde Milliyetçi Demokrasi Partisi’nden (MDP), 29 Kasım 1987 (18. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde ise Anavatan Partisi’nden (ANAP) Bitlis Milletvekili seçildi. Turgut Özal’ın kurmuş olduğu 46. Hükümet’te (II. Özal Hükümeti) 26 Haziran 1988 tarihinde yapılan kabine değişikliğinde Devlet Bakanı olarak atandı. Yıldırım Akbulut’un 9 Kasım 1989 tarihinde kurmuş olduğu 47. Hükümet’te ve Ahmet Mesut Yılmaz’ın 23 Haziran 1991 tarihinde kurmuş olduğu 48. Hükümet’te (I. Yılmaz Hükümeti) Devlet Bakanlığı görevi devam ettirildi.

20 Ekim 1991 (19. Dönem) ve 24 Aralık 1995 (20. Dönem) tarihlerinde yapılan genel seçimlerde Anavatan Partisi Bitlis Milletvekili, 18 Nisan 1999 (21. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde ise Anavatan Partisi Van Milletvekili seçildi. 20. ve 21. Dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı olarak görev yaptı.

Fransızca, İngilizce ve İtalyanca biliyordu.

Ölümü

23 Kasım 2015 tarihinde Ankara’da vefat etti. Gayda Köyü Camii’nde kılınan cenaze namazı sonrası Gayda Köyü’de toprağa verildi.

Kitapları

  • Bir Ömür (2010)
  • Senatör (2007)
  • Türkiye Gerçeği (2003)
  • Siyaset Yılları (2003)
  • Cenevre Yılları (2002)
  • Olaylar ve Düşünceler (1999)
  • Hayır, Diyebilen Türkiye (1995)
  • Siyasetin İçinden (1995)
  • Devlet İdaresi (1993)
  • Dış Politika (1993)

Ödülleri

  • Fransa, LégionD’Honneur Nişanı (2006 yılında Ermeni soykırımı yasasını gerekçe göstererek iade etti)
  • Avrupa Parlamentosu, Altın Madalyası
  • Türkiye – AETOrtaklığı Gümüş Madalyası

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/milletvekillerimiz_sd.bilgi?p_donem=20&p_sicil=3899 Erişim: 28.11.2019
https://www.tbmm.gov.tr/TBMM_Album/Yeni%20klas%C3%B6r/Cilt3.pdf Erişim: 28.11.2019
https://www.tbmm.gov.tr/yayinlar/hukumetler/hukumetler_cilt_7.pdf Erişim: 28.11.2019
https://www.tbmm.gov.tr/yayinlar/hukumetler/hukumetler_cilt_8.pdf Erişim: 28.11.2019
https://www.devletarsivleri.gov.tr/varliklar/dosyalar/eskisiteden/yayinlar/genel-mudurluk-yayinlar/dunden_bugune_basbakanlik.pdf Erişim: 28.11.2019
https://www.enerji.gov.tr/tr-TR/EskiBakanlarimiz Erişim: 28.11.2019
http://www.milliyet.com.tr/siyaset/kamran-inan-hayatini-kaybetti-2152141 Erişim: 28.11.2019
https://www.aa.com.tr/tr/politika/eski-devlet-bakani-kamran-inan-vefat-etti/477898 Erişim: 28.11.2019
https://www.kitapyurdu.com/yazar/kamran-inan/542.html Erişim: 28.11.2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: