Kenan İpek Kimdir?

Kenan İpek Kimdir?

Kenan İpek, bakan, devlet adamı, hukukçu.

5 Ekim 1959 tarihinde Rize’de doğdu.

Eğitim Hayatı

Rize Pazarköy İlkokulu, İstanbul Oruçgazi Ortaokulu ve Pertevniyal Lisesi’nde okudu. 1982 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

Çalışma Hayatı

1983 yılında İstanbul Adlî Yargı Hâkim Adayı olarak mesleğe başladı. Antalya Cumhuriyet Savcılığı, Savur, Seben ve Elmalı Cumhuriyet Savcısı olarak görevde bulundu.

2003 yılında Adalet Bakanlığı İşyurtları Kurumu Daire Başkanlığı, 2008 yılında Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü ve 2008 yılında Adalet Bakanlığı Yüksek Müşavirliği görevine atandı.  

1 Ocak 2014 tarihinde Adalet Bakanlığı Müsteşarı oldu. 7 Mart 2015 tarihinde Adalet Bakanlığı Müsteşarlığı görevinden ayrıldı. Adalet Bakanlığı görevi dönüşü, yeniden Müsteşarlık görevine başladı. 17 Ekim 2017 tarihinde Adalet Bakanlığı Müsteşarlığı görevinden ayrıldı. 18 Ekim 2017 tarihinde Hakimler ve Savcılar Kurumu tarafından Yargıtay Üyeliği’ne atandı.

Bakanlık Görevi

Ahmet Davutoğlu’nun kurmuş olduğu 62. Hükümet’te (I. Davutoğlu Hükümeti), 7 Mart 2015 tarihinde Adalet Bakanı (Anayasanın 114. Maddesi gereği TBMM genel seçimlerinden önce Adalet, İçişleri ve Ulaştırma bakanları görevlerinden çekilmesi gerekmektedir.) olarak atandı. Bakanlık görevini Bekir Bozdağ’dan devraldı.

Ahmet Davutoğlu’nun kurmuş olduğu 63. Hükümet’te (II. Davutoğlu Hükümeti), yeniden Adalet Bakanı olarak atandı. Adalet Bakanlığı görevinden, 25 Kasım 2015 tarihinde ayrıldı. Bakanlık görevini, Bekir Bozdağ’a devretti.

Eşi ve Çocukları

Nilüfer Hanım ile evlendi. İki çocuk babasıdır. 

Kaynakça

http://www.akparti.org.tr/ak-kadro/hukumetler/62-hukumet/kenan-ipek/
https://www.adalet.gov.tr/Bakanlik/OncekiAdaletBakanlari/
https://www.cnnturk.com/son-dakika-kenan-ipekin-yeni-gorevi-belli-oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: