Kübra Güran Yiğitbaşı Kimdir? Nereli, Eşi, Kitapları

Kübra Güran Yiğitbaşı Kimdir? Nereli, Eşi, Kitapları

Kübra Güran Yiğitbaşı, bakan yardımcısı, öğretim üyesi, yazar.

1979 yılında Ankara’da doğmuştur.

Eğitim Hayatı

Çocukluğu ve ilköğretim hayatı babasının kaymakamlık görevi nedeniyle Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde ve ilçelerinde geçmiştir. Ankara Tevfik İleri İmam Hatip Lisesi’ni bitirmiştir. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nden mezun olmuştur.

İstanbul Ticaret Üniversitesi Uygulamalı Psikoloji Bölümü’nde “Baba Yoksunluğunun Çocuk Üzerindeki Etkisi” üzerine yaptığı çalışma ile yüksek lisans yapmıştır. 2012 yılında Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde “İkna Edici İletişim Sürecinde Siyasal Mesaj Tasarımı” adlı teziyle doktorasını tamamlamıştır.

Çalışma Hayatı

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak çalışmıştır. Ardından aynı bölümde Doktor Öğretim Üyesi ve Doçent olarak görev yapmıştır. Lisans ve yüksek lisans düzeyinde; Araştırmacı Gazetecilik, Medya ve Sivil Toplum, Çocuk Yayıncılığı, Yaratıcı Yazarlık Atölyesi, İletişim Etiği, Medya ve Çocuk gibi dersler vermiştir.

2016 yılında “Kalplerin Direnişi” isimli 15 Temmuz temalı belgeseli Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nde gösterilmiş ve TRT Belgesel’de yayınlanmıştır. Hazırlamış olduğu “Dijital Çağda E-beveynlik” adlı program 13 bölüm halinde TRT’de yayınlanmıştır.

Marmara Üniversitesi’nde Dekan Yardımcılığı, Fakülte Yönetim Kurulu Üyeliği, Fakülte Kurulu Üyeliği, Anabilim Dalı Başkanlığı, Bölüm Başkan Yardımcılığı, Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü gibi idari görevlerde bulunmuştur. Ağustos 2019 tarihinde Basın İlan Kurumu Genel Kurulu Temsilciliği’ne atanmıştır.

6 Ağustos 2021 tarihli ve 31560 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2019/389 sayılı Atama Kararı ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Bakan Yardımcılığı görevine atanmıştır. Bakanlığın ilgili birimleriyle, kadın kooperatiflerinin yaygınlaştırılması, şiddetle mücadele ve kadın istihdamını artırmaya yönelik çalışmalara katkı sağlamıştır. Aile eğitim programları, ülkemizde ve yurt dışında ailenin güçlendirilmesi ve eğitim yayın faaliyetlerine ilişkin hizmetlerin koordinasyonunu sağlamıştır.

12 Mayıs 2022 tarihli kararname ile Afyonkarahisar Valisi olarak atanmıştır. 18 Mayıs 2022 tarihinde göreve başlamıştır. Türkiye’nin ilk başörtülü valisi olarak tarihe geçmiştir.

Kitapları

  • Çocuk Yayınları ve Dışa Açılım (2018)

Eşi ve Çocukları

Kübra Güran Yiğitbaşı, evli ve 3 çocuk annesidir.

Kaynakça

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2021/08/20210806-11.pdf Erişim: 17. 04. 2023
http://www.afyonkarahisar.gov.tr/valimiz Erişim: 17. 04. 2023
https://www.turgev.org/tr/kisiler/kubra-guran-yigitbasi Erişim: 17. 04. 2023
https://twitter.com/kubrayigitbasi Erişim: 17. 04. 2023
https://www.haber7.com/biyografi/haber/3221803-kubra-guran-yigitbasi-kimdir-ve-kac-yasindadir-ilk-basortulu-vali-kubra-guran-yigitbasi-aslen-nereli Erişim: 17. 04. 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: