Kutbettin Arzu Kimdir?

Kutbettin Arzu Kimdir?

Kutbettin Arzu, bakan, milletvekili, siyasetçi, mimar.

1 Nisan 1955 tarihinde Diyarbakır Bahteri Köyü’nde doğdu.

Eğitim Hayatı

Karadeniz Teknik Üniversitesi Mimarlık Mühendislik Fakültesi Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. Aynı üniversitede yüksek lisans yaptı.

Çalışma Hayatı

Kamuda mimar olarak görev yaptı. Mühendislik ve mimarlık firması kurarak serbest iş hayatına atıldı. Dicle Üniversitesi Mimarlık Mühendislik Fakültesi’nde ders verdi.

Diyarbakır Mimarlar Odası Başkanlığı, Diyarbakır Kızılay Derneği Üyeliği, Kültür ve Dayanışma Vakfı Üyeliği, AÇEV Vakfı Bölge Danışma Kurulu Üyeliği, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkanlığı, TOBB Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey Üyeliği, Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyet Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Siyasi Hayatı

22 Temmuz 2007 tarihinde yapılan genel seçimlerde (23. Dönem) AK Parti Diyarbakır Milletvekili seçildi. 27 Mart 2009 tarihinde yapılan yerel seçimlerde AK Parti Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday oldu. Bu seçimleri kazanamadı. 11 Eylül 2011 tarihinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bakan Yardımcılığı görevine atandı.

Kutbettin Arzu, Ahmet Davutoğlu’nun kurmuş olduğu 63. Hükümet’te Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı oldu. Bakanlık görevini Mehdi Eker’den devraldı. 24 Kasım 2015 tarihine kadar görevini sürdürdü. Bakanlık görevini yeni Bakan Faruk Çelik’e devretti.

Eşi ve Çocukları

Evli ve 4 çocuk babasıdır.

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/milletvekillerimiz_sd.bilgi?p_donem=23&p_sicil=6596
http://www.akparti.org.tr/ak-kadro/hukumetler/63-hukumet/kudbettin-arzu/
https://www.tbmm.gov.tr/TBMM_Album/Yeni%20klas%C3%B6r/Cilt3.pdf
https://www.tarimorman.gov.tr/sayfalar/tarimeskibakanlarimiz.aspx?ogeid=4

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: