Lale Karabıyık Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, TBMM, CHP

Lale Karabıyık Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, TBMM, CHP

Lale Karabıyık, milletvekili, öğretim üyesi.

1965 yılında Bilecik’te doğmuştur.

Eğitim Hayatı

Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun olmuştur. 1989 yılında yüksek lisansını, 1993 yılında doktorasını tamamlamıştır. 1999 yılında “doçent”, 2005 yılında ise “profesör” unvanını almıştır. İyi düzeyde İngilizce bilmektedir.

Çalışma Hayatı

Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) İşletme Bölümü’nde öğretim üyesi olarak dersler vermiştir. Uludağ Üniversitesi İİBF Dekan Yardımcılığı, Uludağ Üniversitesi ÖYP Koordinatörlüğü, Uludağ Üniversitesi Senato Üyeliği, Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü ve Üniversiteler Ortak Lisansüstü Programlar Koordinatörlüğü gibi çeşitli idari görevlerde bulunmuştur.

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği (TUKD), Cumhuriyet Kadınları Derneği, Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (BALGÖÇ), Finans Bilim Platformu, Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA.DER) Üyesi’dir.

Siyasi Hayatı

7 Haziran 2015 (25. Dönem), 1 Kasım 2015 (26. Dönem) ve 24 Haziran 2018 (27. Dönem) tarihlerinde yapılan genel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa Milletvekili seçilmiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi olarak görev yapmıştır.

CHP Sosyal Politikalardan, Eğitim Politikalarından, Kadın Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı görevlerinde bulunmuştur. Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini sürdürmektedir. MYK ve Parti Meclisi Üyesi’dir.

Eşi ve Çocukları

Evli ve bir çocuk annesidir.

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/milletvekillerimiz_sd.bilgi?p_donem=27&p_sicil=7258 Erişim: 17. 08. 2021
https://www.chp.org.tr/ozgecmis/lale-karabiyik Erişim: 17. 08. 2021
https://twitter.com/lalekarabiyik?ref_src=twsrc%5Egoogle%7Ctwcamp%5Eserp%7Ctwgr%5Eauthor Erişim: 17. 08. 2021

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir