Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt Kimdir? Milletvekili, Nereli, Çorum

Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt Kimdir? Milletvekili, Nereli, Çorum

Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, milletvekili, eczacı.

6 Şubat 1970 tarihinde Çorum’da doğmuştur.

Eğitim Hayatı

Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden mezun olmuştur. Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Anabilim Dalı’nda yüksek lisans yapmıştır. Hitit Üniversitesi’nde “Felsefe ve Din Bilimleri alanında” doktora eğitimi devam etmektedir. Çok iyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde ise Fransızca ve Almanca bilmektedir.

Çalışma Hayatı

1993 yılından itibaren serbest eczacılık yapmaktadır. Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde ders vermiştir. Çorum Kadın Girişim ve Üretim Kooperatifleri Derneği Kurucu Başkanlığı, Uluslararası HOMEOPATİ Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği, İhsan Ceritoğlu İlaç Sanayi Ortaklığı ve Yönetim Kurulu Üyeliği, TED Ankara Koleji Mezunlar Derneği Üyeliği, Ankara Eczacılar Odası Üyeliği, Ankara Devlet Konservatuvarlılar Derneği Denetim Kurulu Üyeliği, YAŞADER Derneği 2. Başkanlığı, Ankara Eczacı Odası Üyeliği görevlerinde bulunmuştur.

Siyasi Hayatı

7 Haziran 2015 (25. Dönem) ve 1 Kasım 2015 (26. Dönem) tarihlerinde yapılan genel seçimlerde AK Parti Çorum Milletvekili seçilmiştir. PU Uluslararası Barış ve Güvenlik Komitesine seçilen ilk Türk Milletvekili olmuştur.

TBMM Sağlık Aile Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi, AK Parti Kadın Kolları Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi, AK Parti Teşkilat 2. Bölge Koordinatörü olarak görev yapmıştır. Mayıs 2021 tarihi itibarıyla AK Parti Genel Merkez Çevre, Şehir ve Kültür Başkan Yardımcılığı görevini yürütmektedir.

Eşi ve Çocukları

Evli ve iki çocuk annesidir.

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/Milletvekilleri/MilletvekiliDetay?donemKod=26&sicil=kZOo8HtcxMA= Erişim: 21. 10. 2021
https://www.akparti.org.tr/ak-kadro/milletvekilleri/26-donem/corum/lutfiye-ilksen-kurt/ Erişim: 21. 10. 2021
https://www.akparti.org.tr/ak-kadro/baskanliklar/cevre-sehir-ve-kultur/lutfiye-ilksen-ceritoglu-kurt/ Erişim: 21. 10. 2021
https://twitter.com/ilksen_kurt19 Erişim: 21. 10. 2021

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir