Lütfü Türkkan Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, TBMM

Lütfü Türkkan Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, TBMM

Lütfü Türkkan, milletvekili, sanayici.

1959 yılında İstanbul’da doğmuştur.

Eğitim Hayatı

Kabataş Erkek Lisesi’nden mezun olmuştur. Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü (Ön lisans), İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Yüksekokulu (Ön lisans) ve Makedonya Kiril Metodi Üniversitesi Türkoloji Bölümü’nü bitirmiştir. Goce Delcev Üniversitesi Türkoloji Bölümü’nde yüksek lisans yapmaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve Rusça, orta düzeyde ise Makedonca, Bulgarca ve Sırpça bilmektedir.

Çalışma Hayatı

Türkkan Yağ San. ve Tic. AŞ’nin Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmıştır. Kocaeli Sanayi Odası Meclis Üyeliği, Dilovası Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Üyeliği, Futbol Federasyonu Dış İlişkiler Komite Üyeliği, Bursaspor Asbaşkanlığı, Vardar Spor ve Karagümrük Spor Başkanlığı, Rumeli Türkleri Kültür Dayanışma Derneği ve Rumeli Eğitim Vakfı Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.

Siyasi Hayatı

12 Haziran 2011 (24. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde Milliyetçi Hareket Partisi’nden (MHP), 24 Haziran 2018 (27. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde ise İYİ Parti’den Kocaeli Milletvekili seçilmiştir. Türkiye–AB Karma Parlamento Komisyonu, Çevre Komisyonu ve Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Parlamenter Asamblesi Türkiye Delegasyonu Üyesi olarak görevlerde bulunmuştur.

Eşi ve Çocukları

Lütfü Türkkan, evli ve dört çocuk babasıdır.

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/Milletvekilleri/MilletvekiliDetay?donemKod=27&sicil=IEmSEip5AO0= Erişim: 22. 12. 2021
Twitter Erişim: 22. 12. 2021

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: