Mahmut Gürcan Kimdir? Bakan Yardımcısı, Nereli, Eşi

Mahmut Gürcan Kimdir? Bakan Yardımcısı, Nereli, Eşi

Mahmut Gürcan, bakan yardımcısı, iktisatçı, iş adamı.

1966 yılında İstanbul’da doğmuştur. Aslen Kayseri Develilidir.

Eğitim Hayatı

1980 yılında Zeytinburnu İmam Hatip Ortaokulu’nu, 1983 yılında ise Şehremini Lisesi’ni bitirmiştir. 1988 yılında Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Birimler Fakültesi İktisat Bölümü’nden mezun olmuştur. 1989 – 1990 yılları arasında “Anglo Scholl of English” okulunda İngilizce dil eğitimi almıştır. İyi seviyede İngilizce bilmektedir.

Çalışma Hayatı

1988 yılında aile şirketinde gözlük üretim faaliyeti ile iş hayatına girmiştir. İmalatını yaptığı gözlüklerin iç pazarda ticaretinin yanı sıra, Singapur, Hong Kong, Romanya, Rusya, Çekoslovakya, Macaristan, Ukrayna vb. ülkelere ihracatını gerçekleştirmiştir. Tekstil sektöründe iştigal eden ve kurucusu olduğu aile şirketi 2002 yılından itibaren faaliyetine devam etmektedir. Yönetim kurulu başkanlığını da yaptığı bu şirket Almanya, İtalya, İngiltere, Yunanistan, İspanya, Polonya, Hırvatistan ve Rusya gibi ülkelere ihracat yapmaktadır.

İstanbul Ticaret Odası, İstanbul Sanayi Odası, MÜSİAD, İlim Yayma Cemiyeti, Ensar Vakfı Üyeliği bulunmaktadır. 16 Aralık 2021 tarihli ve 31691 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2021/587 sayılı Atama Kararı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı Bakan Yardımcılığı görevine atanmıştır.

Siyasi Hayatı

1992 yılında Refah Partisi Bakırköy İlçesi Yeşilköy Mahalle Başkanı göreviyle siyasete atılmıştır. Refah Partisi Bakırköy İlçe Başkan Yardımcılığı, Fazilet Partisi Bakırköy İlçe Başkan Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu Üyeliği, AK Parti Bakırköy İlçe Başkanlığı Kurucu Üyeliği, AK Parti Bakırköy İlçe Başkanlığı Yönetim Kurulu Üyeliği, AK Parti Bakırköy İlçe Başkanlığı (3 dönem) görevlerinde bulunmuştur.

AK Parti Genel Merkez MKYK Üyeliği, AK Parti Genel Merkez Teşkilat Başkanlığı Danışmanı, AK Parti Genel Merkez İstanbul 3. Bölge Koordinatörlüğü, AK Parti Genel Merkez Doğu Anadolu Bölge Koordinatörlüğü, AK Parti İstanbul İl Mali ve İdari İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcılığı görevlerini yürütmüştür. Şanlıurfa ve Danimarka seçim koordinasyon merkezlerinin başkanlığını yapmıştır.

Eşi ve Çocukları

Evli ve üç çocuk babasıdır.

Kaynakça

https://www.hmb.gov.tr/mahmut-gurcan Erişim: 09. 04. 2023
https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2021/12/20211216-3.pdf Erişim: 09. 04. 2023
https://twitter.com/mahmutgurcan Erişim: 09. 04. 2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir