Mahmut Oltan Sungurlu Kimdir?

Mahmut Oltan Sungurlu Kimdir?

Mahmut Oltan Sungurlu, bakan, milletvekili, siyasetçi, avukat.

24 Ağustos 1936 tarihinde Gümüşhane’de doğdu.

Eğitim Hayatı

İlk ve ortaöğrenimini Gümüşhane’de okudu. 1954 yılında Bursa Erkek Lisesi’ni bitirdi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

Çalışma Hayatı

1963 yılında Gümüşhane’de serbest avukat olarak çalışmaya başladı.

Siyasi Hayatı

1983 yılında Gümüşhane Anavatan Partisi (ANAP) teşkilatını kurdu. 6 Kasım 1983 (17. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde Anavatan Partisi Gümüşhane Milletvekili seçildi. Turgut Özal’ın kurmuş olduğu 45. Hükümet’te yapılan kabine değişikliğinde 17 Ekim 1986 tarihinde Adalet Bakanı oldu. Bakanlık görevini Mehmet Necdet Eldem’den devraldı. 29 Kasım 1987 seçimleri nedeni ile Adalet Bakanlığı’ndan (Anayasanın 114. Maddesi hükmü gereğinde) istifa etti. Adalet Bakanlığı’na Halil Ertem atandı.

29 Kasım 1987 (18. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde yeniden Anavatan Partisi Gümüşhane Milletvekili seçildi. Turgut Özal’ın 21 Aralık 1987 tarihinde kurmuş olduğu 46. Hükümet’te Adalet Bakanlığı görevi devam ettirildi. 46. Hükümet’te 26 Haziran 1988 tarihinde yapılan kabine değişikliği ile Adalet Bakanlığı görevini Mehmet Topaç’a devretti. 46. Hükümet’te 30 Mart 1989 tarihinde yapılan kabine değişikliğinde yeniden Adalet Bakanı oldu. Bakanlık görevini Mehmet Topaç’tan devraldı.

Yıldırım Akbulut’un 9 Kasım 1989 tarihinde kurmuş olduğu 47. Hükümet’te Adalet Bakanlığı görevi devam ettirildi. Mahmut Oltan Sungurlu, 23 Haziran 1991 tarihine kadar Adalet Bakanlığı görevini sürdürdü. Bakanlık görevini Şakir Şeker’e devretti.

Milli Savunma Bakanlığı

20 Ekim 1991 (19. Dönem) ve 24 Aralık 1995 (20. Dönem) tarihlerinde yapılan genel seçimlerde yeniden Anavatan Partisi Gümüşhane Milletvekili seçildi. Ahmet Mesut Yılmaz’ın 6 Mart 1996 tarihinde kurmuş olduğu 53. Hükümet’te Millî Savunma Bakanı olarak atandı. Bakanlık görevini Vefa Tanır’dan devraldı. Milli Savunma Bakanlığı görevini 28 Haziran 1996 tarihine kadar sürdürdü. Bakanlık görevini Turhan Tayan’a devretti.

Ahmet Mesut Yılmaz’ın 30 Haziran 1997 tarihinde kurmuş olduğu 55. Hükümet’te yeniden Adalet Bakanı olarak atandı. Bakanlık görevini Şevket Kazan’dan devraldı. 4 Ağustos 1998 tarihine kadar Bakanlık görevini sürdürdü. Görevi yeni Bakan Hasan Denizkurdu’na devretti. 

Eşi ve Çocukları

Evli ve bir çocuğu bulunmaktadır.

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/milletvekillerimiz_sd.bilgi?p_donem=20&p_sicil=3977 Erişim: 14.11.2019
https://www.tbmm.gov.tr/TBMM_Album/Yeni%20klas%C3%B6r/Cilt3.pdf Erişim: 14.11.2019
https://www.devletarsivleri.gov.tr/varliklar/dosyalar/eskisiteden/yayinlar/genel-mudurluk-yayinlar/dunden_bugune_basbakanlik.pdf Erişim: 14.11.2019
https://www.msb.gov.tr/Bakanlar/Detay/moltan-sungurlu Erişim: 14.11.2019
https://www.adalet.gov.tr/Bakanlik/OncekiAdaletBakanlari/ Erişim: 14.11.2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: