Malhun Hatun Kimdir?

Malhun Hatun Kimdir?

Malhun Hatun, Osmanlı Devleti Kurucusu Osman Gazi’nin eşi, Osmanlı Devleti Padişahı Orhan Gazi’nin Annesi.

Mala Hatun, Mal Hatun, Bala Hatun, Balahun Hatun, Rabia Hatun, Kameriye Hatun isimleri vardır. Bazı kaynaklar Ömer Bey’in kızı bazıları ise Şeyh Edebali’nin kızı olduğunu söyler.  Osmanlı tarihinin bugüne ulaşan ilk belgelerinden Evâhir-i Rebiülevvel 724 tarihli Mekece vakfiyesinin şahitleri arasında Mal Hatun bin Ömer Bey şeklinde rastlanmaktadır.

İlk Osmanlı tarihçilerinden Âşıkpaşazâde ise Şeyh Edebali’nin kızı olarak yazmıştır. Osman Bey’in gördüğü rüyayı, Şeyh Edebali’nin kızını vermesi ve Orhan Bey’in onun oğlu olduğunu kaleme almıştır.

Çok fazla kesin bir bilgi yoktur. Bu nedenle bilgileri rivayetlere dayanmaktadır.

Rabia Bala Hatun Karışıklığı

Tarihçilerin bazıları Şeyh Edebali’nin kızının ismini Rabia ve Bala Hatun olarak kaydetmiştir. Bala hatun isminin yazılışı bir yazının kopya edilmesi sırasında yanlış yazılmasına dayandırılmaktadır.  Âşıkpaşazâde’nin Tarih’inde Orhan’ın annesi Mal Hatun yazılsa da Oruç Bey, Rabia Hatun yazar. İlk Osmanlı tarihçilerinden Neşri ise Mal Hatun ile ilgili bilinmeyen bir hikaye anlattığında kimin kızı olduğuna yazısında yer vermez. Diğer bilgileri ise Âşıkpaşazâde’den aynen alır.

Farklı farklı rivayetler olsa da kesin bir bilgi yoktur.

Orhan Bey’in Rüyası

Şeyh Edebali’ye misafir olan Osman Gazi bir gece gördüğü rüyasını anlatır. Rüyada Şeyh Edebali’nin koynundan bir ayın doğup kendi koynuna girdiği sırada karnında bir ağacın bittiğini gördü. Ağacın gölgesi bütün alemi tutmaktaydı. Sabah olunca rüyasını Şeyh Edebali’ye anlattı. Edebali şunları söyledi:

“Hak Teala sana ve nesline padişahlık verdi. Mübarek olsun. Kızım Malhun Hatun da senin helalin oldu.”

islamansiklopedisi

Eşi ve Çocukları

1280 yılında Osmanlı Devleti’nin Kurucusu Osman Gazi ile evlenmiştir. Osman Gazi’nin ilk eşi Mal Hatun’dan Osmanlı’nın 2. Padişahı Orhan Bey dünyaya gelmiştir.

Malhun Hatun’un Ölümü

1324 yılında Bilecik’te hayatını kaybetti.  Mekece vakfiyesine göre Osman Bey’den sonra Âşıkpaşazâde’nin kaydettiği bilgiye göreyse önce öldü.

Kaynakça

https://islamansiklopedisi.org.tr/osman-i
https://islamansiklopedisi.org.tr/mal-hatun
http://dergiler.ankara.edu.tr/dergiler/19/2039/21186.pdf
https://islamansiklopedisi.org.tr/edebali

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: