Mehmet Emrehan Halıcı Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, CHP

Mehmet Emrehan Halıcı Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, CHP

Mehmet Emrehan Halıcı, milletvekili, elektrik ve elektronik mühendisi.

26 Nisan 1956 tarihinde Konya’da doğmuştur.

Eğitim Hayatı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur. Aynı bölümde yüksek lisans yapmıştır. İngilizce bilmektedir.

Çalışma Hayatı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde asistanlık yapmıştır. Halıcı şirketler grubunu kurmuştur. Halıcı Bilgi İşlem ve Halıcı Yazılım AŞ’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmüştür. Türkiye’nin ilk teknoparkı olan ODTÜ Teknopark ODTÜ–Halıcı Yazılımevi’nin kuruculuğunu yapmıştır.

Yazılım Sanayicileri Derneği Başkanlığı, Türkiye Bilişim Vakfı Başkan Yardımcılığı, Türkiye Satranç Federasyonu Başkanlığı, Dünya Satranç Federasyonu Asbaşkanlığı ile Türkiye Zekâ Vakfı Kuruculuğu ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Bilim ve Teknik Dergisi’nde yazılar yazmıştır. Basın Kartı sahibidir.

Siyasi Hayatı

18 Nisan 1999 (21. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde Demokratik Sol Parti (DSP) Konya Milletvekili, 22 Temmuz 2007 (23. Dönem) ve 12 Haziran 2011 (24. Dönem) tarihlerinde yapılan genel seçimlerde ise Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili seçilmiştir. 24. Dönem’de NATO Parlamenter Asamblesi (NATOPA) Türk Grubu Üyeliği yapmıştır.

Eşi ve Çocukları

Mehmet Emrehan Halıcı, iki çocuk babasıdır.

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/milletvekillerimiz_sd.bilgi?p_donem=24&p_sicil=5644 Erişim: 17. 08. 2021
https://www.tbmm.gov.tr/TBMM_Album/Yeni%20klas%C3%B6r/Cilt3.pdf Erişim: 17. 08. 2021
https://twitter.com/emrehanhalici Erişim: 17. 08. 2021

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir