Mehmet Ersoy (Sinop) Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, TBMM

Mehmet Ersoy (Sinop) Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, TBMM

Mehmet Ersoy (Sinop), milletvekili, bakan yardımcısı, devlet adamı.

26 Nisan 1964 tarihinde Sinop Boyabat’ta doğmuştur.

Eğitim Hayatı

İlk ve ortaöğrenimini Boyabat’ta tamamlamıştır. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun olmuştur. İyi derecede İngilizce bilmektedir.

Çalışma Hayatı

1987 yılında Kastamonu Kaymakam adayı olarak mülki idare amirliği mesleğine başlamıştır. İngiltere’de bir yıl süreyle dil ve kamu yönetimi eğitimi almıştır. Sırasıyla İzmir Kemalpaşa Kaymakam Vekilliği, Balıkesir İvrindi, Konya Çeltik ve Tunceli Nazimiye Kaymakamlığı, Mardin Vali Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. Denizli Buldan, Adana Kozan, İstanbul Çatalca ve Sarıyer Kaymakamlığı yapmıştır. 2008 yılında Yalova Valisi olmuştur. 2010 yılında Afet ve Acil Durum (AFAD) Yönetimi Başkanlığı’na getirilmiştir.

18 Mart 2016 tarihinde Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı Bakan Yardımcılığı’na, 21 Haziran 2017 tarihinde ise İçişleri Bakanlığı Bakan Yardımcılığı’na atanmıştır. 7 Ağustos 2018 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararıyla da ikinci kez İçişleri Bakanlığı Bakan Yardımcılığı’na yeniden getirilmiştir.

Siyasi Hayatı

12 Haziran 2011 (24. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde AK Parti Sinop Milletvekili seçilmiştir. 24. Dönem’de İçişleri Komisyonu, Parlamentolararası Birlik (PAB) Türk Grubu ve Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) Türk Grubu Üyesi olarak görevlerde bulunmuştur.

Eşi ve Çocukları

Evli ve iki çocuk babasıdır.

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/Milletvekilleri/MilletvekiliDetay?donemKod=24&sicil=XMlaArMMrwo= Erişim: 21. 04. 2022
https://www.akparti.org.tr/ak-kadro/milletvekilleri/24-donem/sinop/mehmet-ersoy/ Erişim: 21. 04. 2022
https://www.icisleri.gov.tr/icisleri-bakanligi-bakan-yardimcisi-sayin-mehmet-ersoy-un-ozgecmisi Erişim: 21. 04. 2022
Twitter Erişim: 21. 04. 2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.