Mehmet Haberal Kimdir? Milletvekili, Nereli, Kaç Yaşında, Eşi

Mehmet Haberal Kimdir? Milletvekili, Nereli, Kaç Yaşında, Eşi

Mehmet Haberal, milletvekili, hekim, öğretim üyesi, iş adamı.

1944 yılında Rize’nin Pazar İlçesi Subaşı Köyü’nde doğmuştur.

Eğitim Hayatı

Zonguldak’ta Gazi İlkokulu’nu ve Mehmet Çelikel Lisesi’ni bitirmiştir. 1967 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur. 1971 yılında “Genel Cerrahi” alanında uzman olmuştur. 1976 yılında “doçent”, 1982 yılında “profesör” unvanı almıştır. İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

Çalışma Hayatı

1975 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Yanık ve Transplantasyon Ünitesini kurmuştur. Türkiye’de ilk kez canlıdan böbrek, Türkiye ve Avrasya’da kadavradan ilk başarılı karaciğer ve çocuklarda canlıdan kısmi karaciğer ile Dünya’da ilk kez erişkinde canlıdan kısmı karaciğer ve ilk kez canlı donörden kısmı karaciğer ve böbrek nakillerini gerçekleştirmiştir.

1993 yılında Başkent Üniversitesi’ni kurmuştur. Birçok uluslararası cerrah örgütlerinin onursal ve şeref üyeliklerine; Orta Doğu Yanık ve Yangın Afetleri Derneği Başkanlığına, Dünya Organ Nakli Derneği’nin Orta Doğu ve Afrika Bölge Encümenliğine ve Dünya Yanık Derneğinin Dönem Başkanlığına seçilmiştir.

1428 bilimsel yayını bulunmaktadır. Tıp alanında 28 uluslararası ödülün yanı sıra Amerikan Yanık Derneği’nin “Everett Idris Evans Özel Ödülü”nün ve Dünya Transplantasyon Derneği’nin “Milenyum Madalyası”nın sahibidir.

Siyasi Hayatı

12 Haziran 2011 (24. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili seçilmiştir.

Eşi ve Çocukları

Dört çocuk babasıdır.

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/milletvekillerimiz_sd.bilgi?p_donem=24&p_sicil=6894 Erişim: 18. 08. 2021
http://www.mehmethaberal.com.tr/anasayfa.php Erişim: 18. 08. 2021
https://twitter.com/haberalmehmet Erişim: 18. 08. 2021

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir