Mehmet Habib Soluk Kimdir?

Mehmet Habib Soluk Kimdir?

Mehmet Habib Soluk, bakan, milletvekili, siyasetçi, devlet adamı, mühendis.

1950 yılında Sivas Zara’da doğdu.

Eğitim Hayatı

Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu.

Çalışma Hayatı

Devlette birçok pozisyonda yönetici olarak görev yaptı. Denizcilik Müsteşarlığı APK Daire Başkanlığı, PTT Genel Müdür Yardımcılığı, Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlüğü görevlerinde bulundu. Ulaştırma Bakanlığı’nda Müsteşar Yardımcılığı ve Müsteşar olarak çalıştı.

Türksat Yönetim Kurulu Üyeliği, Türk Telekom Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu Üyeliği, Ankara Yüksek İhtisas Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyeliği ve Mütevelli Heyeti Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Siyasi Hayatı

Recep Tayyip Erdoğan’ın kurmuş olduğu 60. Hükümet’te (II. Erdoğan Hükümeti), 8 Mart 2011 tarihinde yapılan kabine değişikliğinde Binali Yıldırım’ın yerine Ulaştırma Bakanı (Anayasanın 114. Maddesi gereği TBMM genel seçimlerinden önce Adalet, İçişleri ve Ulaştırma bakanları görevlerinden çekilmesi gerekmektedir.) olarak atandı. Ulaştırma Bakanlığı görevini 6 Temmuz 2011 tarihine kadar sürdürdü. Bakanlık görevini Binali Yıldırım’a devretti. 

1 Kasım 2015 (26. Dönem) ve 24 Haziran 2018 (27. Dönem) tarihlerinde yapılan genel seçimlerde AK Parti Sivas Milletvekili seçildi. Meclis’te Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanlığı yaptı.

Eşi ve Çocukları

Evli ve üç çocuk babasıdır.

Orta düzeyde Fransızca bilmektedir.

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/milletvekillerimiz_sd.bilgi?p_donem=26&p_sicil=80068
https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/tutanak_erisim.BakanlarKuruluAd
http://www.akparti.org.tr/ak-kadro/hukumetler/60-hukumet/mehmet-habib-soluk/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: