Mehmet Hilmi Güler Kimdir?

Mehmet Hilmi Güler Kimdir?

Mehmet Hilmi Güler, bakan, milletvekili, siyasetçi, devlet adamı, mühendis.

15 Temmuz 1949 tarihinde Ordu’da doğdu.

Eğitim Hayatı

İlk ve ortaöğrenimini Ordu’da okudu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Metalurji Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Aynı üniversite de yüksek lisans ve doktorasını tamamladı.

Çalışma Hayatı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde yarı zamanlı asistanlık yaptı. Ankara Devlet Mimarlık – Mühendislik Akademisi (ADMMA) Makina Mühendisliği Bölümü’nde asistan ve öğretim görevlisi olarak çalıştı. Türk Uçak Sanayii’nde (TUSAŞ) Proje Mühendisi ve Grup Başkanı, TÜBİTAK’ta Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi, Makine Kimya Endüstrisi Kurumu Genel Müdürü, Etibank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı, Başbakanlık Başmüşaviri, ERDEMİR ve İGDAŞ’ta Yönetim Kurulu Üyesi ve Murahhas Aza olarak görev yaptı.

Siyasi Hayatı

14 Ağustos 2001 tarihinde Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde kurulan AK Parti’nin kurucuları arasında yer aldı. 3 Kasım 2002 (22. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde AK Parti Ordu Milletvekili seçildi. Abdullah Gül’ün 18 Kasım 2002 tarihinde kurmuş olduğu 58. Hükümet’te, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı oldu. Bakanlık görevini Mustafa Cumhur Ersümer’den devraldı. Recep Tayyip Erdoğan’ın 14 Mart 2003 tarihinde kurduğu 59. Hükümet’te (I. Erdoğan Hükümeti), Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı görevi devam ettirildi.

22 Temmuz 2007 (23. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde yeniden AK Parti Ordu Milletvekili seçildi. Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ağustos 2007 tarihinde kurduğu 60. Hükümet’te (II. Erdoğan Hükümeti), üçüncü defa Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak atandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı görevini 1 Mayıs 2009 tarihe kadar dürdürdü.  Bakanlık görevini Taner Yıldız’a devretti.

Eşi ve Çocukları

Evli ve iki çocuk babasıdır.

Çok iyi düzeyde İngilizce bilmektedir.

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/TBMM_Album/Yeni%20klasör/Cilt3.pdf
https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/milletvekillerimiz_sd.bilgi?p_donem=22&p_sicil=6119
https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/tutanak_erisim.BakanlarKuruluAd
https://www.enerji.gov.tr/tr-TR/EskiBakanlarimiz
http://www.akparti.org.tr/ak-kadro/hukumetler/59-hukumet/mehmet-hilmi-guler/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir