Mehmet Kocabatmaz Kimdir?

Mehmet Kocabatmaz Kimdir?

Mehmet Kocabatmaz, bakan, milletvekili, siyasetçi, öğretim üyesi.

1946 yılında Denizli Tavas’ta doğdu.

Eğitim Hayatı

İlk ve ortaokulu Tavas’ta liseyi ise Denizli’de okudu. 1971 yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden mezun oldu. Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi Fizyoloji Ana Bilim Dalı’nda doktorasını yaptı. 1977 – 1978 tarihleri arasında Edinburg Üniversitesi Veteriner Fakültesi Fizyoloji Kürsüsü’nde inceleme ve araştırmalarda bulundu. 1984 yılında doçent, 1988 yılında ise profesör oldu.

Çalışma Hayatı

Mehmet Kocabatmaz, 1965-1966 yılları arasında Tavas’ın Yukarıboğaz Köyü’nde vekil öğretmenlik yaptı. 1971 yılında Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi Fizyoloji Kürsüsü asistanı olarak göreve başladı. 

Fırat ve Selçuk Üniversitesi Veterinerlik Fakülteleri’nde öğretim üyesi olarak dersler verdi. Fırat Üniversitesi’nde, Veteriner Fakültesi Fakülte Kurulu ve Yönetim Kurulu Üyeliği,  Fen Fakültesi Fakülte Kurulu Üyeliği, Veteriner Fakültesi Temel Bilimler Bölüm Başkanlığı, Veteriner Fakültesi Dekan Yardımcılığı, Sağlık Bilimleri Enstitü Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu.

Selçuk Üniversitesi Dönemi

Selçuk Üniversitesi’nde Dekan Yardımcılığı, Rektörlük İhale Komisyonu Başkanlığı, Döner Sermaye İşletmesi Yürütme Kurulu Başkanlığı, Veteriner Fakültesi Yönetim Kurulu ve Fakülte Kurulu Üyeliği, Veteriner Fakültesi Satınalma Komisyonu Başkanlığı, Veteriner Fakültesi Biyokimya-Fizyoloji Anabilim Dalı Başkanlığı, Sağılık Bilimleri Enstitü Kurulu ve Yönetim Kurulu Üyeliği, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü görevlerinde bulundu.

Selçuk Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Genel Kurulu Üyeliği ve Mesleki Eğitim Fakültesi Dekanlığı yaptı. 16 Mart 1998 tarihinde emekli oldu.

Siyasi Hayatı

18 Nisan 1999 (21. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde Demokratik Sol Parti (DSP) Denizli Milletvekili seçildi. Mustafa Bülent Ecevit’in kurmuş olduğu 57. Hükümet’te 10 Temmuz 2002 tarihinde Mehmet Yılmaz’ın yerine Devlet Bakanı olarak atandı.

Eşi ve Çocukları

Evli ve iki çocuk babasıdır.

İngilizce ve orta düzeyde Fransızca bilmektedir.

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/milletvekillerimiz_sd.bilgi?p_donem=21&p_sicil=5769 Erişim: 08.11.2119
https://www.tbmm.gov.tr/TBMM_Album/Yeni%20klas%C3%B6r/Cilt3.pdf Erişim: 08.11.2119
http://eurasianjvetsci.org/pdf/pdf_EJVS_496.pdf Erişim: 08.11.2119

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir