Mehmet Mehdi Eker Kimdir?

Mehmet Mehdi Eker Kimdir?

Mehmet Mehdi Eker, bakan, milletvekili, siyasetçi, devlet adamı, veteriner.

1 Ocak 1956 tarihinde Diyarbakır Bismil’de doğdu.

Eğitim Hayatı

Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nden mezun oldu. İngiltere University of Aberdeen’de “Tarım Ekonomisi” alanında yüksek lisans yaptı. Ankara Üniversitesi’nde “Hayvancılık İşletme Ekonomisi” alanında doktora eğitimini tamamladı. Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Enstitüsü’nden “Pilotaj” alanında yüksek lisans yaptı. Tek ve Çift Motorlu Uçaklar için Hususi Pilot Lisansına sahip oldu.

Çalışma Hayatı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nda çeşitli görevlerde bulundu. Lalahan Hayvancılık Merkez Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcılığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Tarımsal Üretim ve Geliştirme Genel Müdür Yardımcılığı, Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü ve Bakanlık Müşavirliği görevlerinde bulundu.

Siyasi Hayatı

3 Kasım 2002 (22. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde AK Parti Diyarbakır Milletvekili seçildi. Türkiye Büyük Millet Meclisi Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyeliği, 2004 – 2005 yılları arasında Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi ve Batı Avrupa Güvenlik ve Savunma Meclisi Türk Grubu Üyeliği görevinde bulundu.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı

Recep Tayyip Erdoğan’ın kurmuş olduğu 59. Hükümet’te (I. Erdoğan Hükümeti), 2 Haziran 2005 tarihinde yapılan kabine değişikliğinde Sami Güçlü’nün yerine Tarım ve Köyişleri Bakanı oldu.

22 Haziran 2007 (23. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde yeniden AK Parti Diyarbakır Milletvekili seçildi. Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ağustos 2007 tarihinde kurmuş olduğu 60. Hükümet’te (II. Erdoğan Hükümeti), Tarım ve Köyişleri Bakanlığı görevi devam ettirildi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

12 Haziran 2011 (24. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde üçüncü defa AK Parti Diyarbakır Milletvekili seçildi. Recep Tayyip Erdoğan’ın 6 Temmuz 2011 tarihinde kurmuş olduğu 61. Hükümet’te (III. Erdoğan Hükümeti), yeni adı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na atandı. Ahmet Davutoğlu’nun 29 Ağustos 2014 tarihinde kurmuş olduğu 62. Hükümet’te (I. Davutoğlu Hükümeti), Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı görevi devam ettirildi. Bakanlık görevini, 28 Ağustos 2015 tarihinde Kutbettin Arzu’ya devretti.

1 Kasım 2015 (26. Dönem) ve 24 Haziran 2018 (27. Dönem) tarihlerinde yapılan genel seçimlerde yeniden AK Parti Diyarbakır Milletvekili seçildi. Beş dönem AK Parti’den Diyarbakır Milletvekili seçilme başarısı gösterdi.

Eşi ve Çocukları

1984 yılında Yasemin Hanım ile evlendi. Yasin, Zeynep ve Süeda adında üç çocuk babasıdır.

İngilizce, Kürtçe ve Arapça bilmektedir.

Aldığı Ödüller

  • Estonya Cumhurbaşkanlığı, Terra Mariana Şeref Rütbesi (2011)
  • Fransa Hükümet’i, Chevalier dans I’Ordredu Merite Agricole Tarım Alanında Şövalye Liyakat Nişanı (2012)

Kitapları

Değişik konularda gazete ve dergilerde yayımlanmış çok sayıda makalesi ve tarım sektörü ile ilgili 2 kitabı bulunmaktadır.

  • Tarımdan Kültüre Agrostrateji
  • Türkiye Tarımının Değişim Dönüşüm Süreci Buğday ile Koyun Gerisi Oyun

Kaynakça

http://www.akparti.org.tr/ak-kadro/hukumetler/59-hukumet/mehmet-mehdi-eker/
https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/milletvekillerimiz_sd.bilgi?p_donem=22&p_sicil=6123
https://www.tbmm.gov.tr/TBMM_Album/Yeni%20klas%C3%B6r/Cilt3.pdf
https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/tutanak_erisim.BakanlarKuruluAd
https://www.tarimorman.gov.tr/sayfalar/tarimeskibakanlarimiz.aspx?ogeid=4
https://www.kitapyurdu.com/kitap/turkiye-tariminin-degisim-donusum-sureci-amp-bugday-ile-koyun-gerisi-oyun/370221.html&manufacturer_id=180974

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: