Mehmet Özhaseki Kimdir?

Mehmet Özhaseki Kimdir?

Mehmet Özhaseki, bakan, milletvekili, belediye başkanı, siyasetçi, avukat.

25 Mart 1957 tarihinde Kayseri’de doğdu.

Eğitim Hayatı

Mehmet Özhaseki, ilk ve ortaöğrenimini Kayseri’de okudu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

Çalışma Hayatı

1994 yılına kadar özel sektörde tekstil imalatı ve ticareti üzerine faaliyetler yaptı. Birçok vakıfta yönetim kurulu üyeliği ve başkanlık görevlerini üstlendi. Tarihi Kentler Birliği Başkanlığı’nı 7 yıl yaptı. Kayseri Spora yaptığı hizmetlerden dolayı Onursal Başkanı oldu.

Siyasi Hayatı

Refah Partisi, Fazilet Partisi ve AK Parti’de siyaset yaptı. 27 Mart 1994 tarihinde yapılan yerel seçimlerde Refah Partisi adayı olarak Melikgazi Belediye Başkanlığı’nı kazandı. 28 Şubat döneminde yaşanan baskılar nedeni ile boşalan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı makamına, 23 Haziran 1998 tarihinde Kayseri Büyükşehir Meclisi’nde yapılan oylama ile seçildi.

18 Nisan 1999, 28 Mart 2004, 29 Mart 2009 ve 30 Mart 2014 tarihlerinde yapılan yerel seçimlerde Kayseri Belediye Başkanı seçildi. 10 Şubat 2015 tarihinde Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan istifa etti. AK Parti Kayseri Milletvekili adayı oldu.

7 Haziran 2015 (25. Dönem) ve 1 Kasım 2015 (26. Dönem) tarihlerinde yapılan genel seçimlerde AK Parti Kayseri Milletvekili seçildi. AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Üyeliği, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyeliği, Genel Başkan Yardımcılığı ve Yerel Yönetimlerden Sorumlu Başkanı olarak görevler üstlendi.

Bakanlık Dönemi

Binali Yıldırım’ın 24 Mayıs 2016 tarihinde kurmuş olduğu 65. Hükümet’te, Çevre ve Şehircilik Bakanı oldu. Bakanlık görevini Fatma Güldemet Sarı’dan devraldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı görevini, 10 Temmuz 2018 tarihine kadar sürdürdü. Bakanlık görevini, Murat Kurum’a devretti.

31 Mart 2019 tarihinde AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayı oldu. Seçimleri Cumhuriyet Halk Partisi adayı Mansur Yavaş kazandı.

Eşi ve Çocukları

1982 yılında Neşe Hanım ile evlendi. 4 çocuk babasıdır.

İngilizce ve Arapça bilmektedir.

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/milletvekillerimiz_sd.bilgi?p_donem=26&p_sicil=7299
https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/tutanak_erisim.BakanlarKuruluAd
http://www.akparti.org.tr/ak-kadro/hukumetler/65-hukumet/
https://www.kayseri.bel.tr/belediye-tarihcesi
https://www.kayseri.bel.tr/belediye-baskanlari
https://mehmetozhaseki.com.tr/hakkinda/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: