Mevlüt Çavuşoğlu Kimdir?

Mevlüt Çavuşoğlu Kimdir?

Mevlüt Çavuşolu, bakan, milletvekili, siyasetçi.

5 Şubat 1968 tarihinde Antalya Alanya’da doğdu.

Eğitim Hayatı

1988 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. 1991 yılında New York Long Island Üniversitesi’nde Ekonomi alanında yüksek lisans yaptı. 1993 yılında Ankara Üniversitesi Avrupa Topluluğu Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde “Avrupa Birliği Uzmanlığı” programını tamamladı. 1993 yılında Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde özel öğrenci olarak doktora programına başladı. Jean Monnet bursuyla 1993– 1995 yılları arasında London School of Economics’de (LSE) doktora çalışmasına devam etti.

Siyasi Hayatı

Mevlüt Çavuşoğlu, AK Parti Kurucu Üyesi olarak siyasete başladı. 3 Kasım 2002 (22. Dönem), 22 Temmuz 2007 (23. Dönem) ve 12 Haziran 2011 (24. Dönem) tarihlerinde yapılan genel seçimlerde AK Parti Antalya Milletvekili seçildi. 2013 yılında AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü.

TBMM Türkiye–ABD ve Türkiye–Japonya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığı yaptı. 2003 – 2014 yılları arasında Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nde (AKPM) Başkan Yardımcılığı, Türk Delegasyonu Başkanlığı, Göç, Mülteciler ve Nüfus Komitesi Başkanlığı, Göç Alt Komitesi Başkanlığı, Turizm Kalkınma Alt Komitesi Başkanlığı, Denetim Komitesi, Ekonomik İşler ve Kalkınma Komitesi, Hukuk İşleri ve İnsan Hakları Komitesi, Siyasi İşler ve Demokrasi Komitesi Üyeliği gibi çeşitli görevlerde bulundu. Avrupa Demokratik Grup Başkan Yardımcılığı ve Sözcülüğü görevlerini üstlendi. 

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Başkanlığı

2010–2012 yılları arasında Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Başkanlığı’na seçildi. Bu görevi üstlenen ilk Türk Parlamenter olan Mevlüt Çavuşoğlu’na 7 Nisan 2014 tarihinde Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Onursal Başkanı unvanı verildi. 27 Ocak 2012–31 Ocak 2014 tarihleri arasında Venedik Komisyonu’nda Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’ni temsil etti.

2007–2010 yılları arasında Avrupa Güvenlik ve Savunma Asamblesi (Batı Avrupa Birliği Asamblesi) Türk Delegasyonu Başkanlığı görevini yürüttü. Recep Tayyip Erdoğan’ın kurmuş olduğu 61. Hükümet’te (III. Erdoğan Hükümeti) 25 Aralık 2013 tarihinde yapılan kabine değişikliğinde, Egemen Bağış’ın yerine Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci olarak atandı.

Dışişleri Bakanlığı Dönemi

Ahmet Davutoğlu’nun 29 Ağustos 2014 tarihinde kurmuş olduğu 62. Hükümet’te (I. Davutoğlu Hükümeti) Dışişleri Bakanı oldu. 1 Kasım 2015 (26. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde Ak Parti Antalya Milletvekili seçildi.

Ahmet Davutoğlu’nun 24 Kasım 2015 tarihinde kurmuş olduğu 64. Hükümet’te (III. Davutoğlu Hükümeti) ve Binali Yıldırım’ın 24 Mayıs 2016 tarihinde kurmuş olduğu 65. Hükümet’te yeniden Dışişleri Bakanı olarak atandı.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi İlk Dışişleri Bakanı

24 Haziran 2018 (27. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde yeniden AK Parti Antalya Milletvekili seçildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 9 Temmuz 2018 tarihinde kurmuş olduğu Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’ne (2018/1 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı) Dışişleri Bakanı olarak atandı. Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile atanan ilk Dışişleri Bakanı oldu.

Eşi ve Çocukları

19 Eylül 1993 tarihinde Hülya Hanım ile evlendi. Eylül İrem (1994) adında bir çocuk babasıdır.

İngilizce, Almanca ve Japonca bilmektedir.

Kaynakça

https://www.tccb.gov.tr/kabine/disisleri-bakani Erişim: 13.10.2019
https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/milletvekillerimiz_sd.bilgi?p_donem=26&p_sicil=6235 Erişim: 13.10.2019
https://www.tbmm.gov.tr/TBMM_Album/Yeni%20klas%C3%B6r/Cilt3.pdf Erişim: 13.10.2019
http://www.mfa.gov.tr/bakan-genel.tr.mfa Erişim: 13.10.2019
http://www.akparti.org.tr/ak-kadro/hukumetler/65-hukumet/mevlut-cavusoglu/ Erişim: 13.10.2019
https://www.ab.gov.tr/disisleri-bakani-mevlut-cavusuglu_51332.html Erişim: 13.10.2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: