Mevlüt Karakaya Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, MHP

Mevlüt Karakaya Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, MHP

Mevlüt Karakaya, milletvekili, öğretim üyesi, yeminli mali müşavir.

1963 yılında Ankara’nın Bala İlçesi Çavuşlu Köyü’nde doğmuştur.

Eğitim Hayatı

1981 yılında Ankara Ticaret Lisesi’ni bitirmiştir. 1985 yılında Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun olmuştur. Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı’nda yüksek lisans ve doktora yapmıştır. ABD’de Indiana ve Purdue Üniversitesi’nde 3 yarıyıl eğitim almıştır. 1994 yılında “doçent”, 2001 yılında ise “profesör” unvanı almıştır. Çok iyi düzeyde İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

Çalışma Hayatı

Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü’nde Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü olarak görev yapmıştır. Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi ve Başkent Üniversitesi’nde Muhasebe-Finansman ve Bankacılık konularında dersler vermiştir.

Üniversite Senatosu Üyesi, Dekan Yardımcısı, Enstitü Müdür Yardımcısı, Fakülte Kurulu Üyesi, Fakülte Yönetim Kurulu Üyesi ve Anabilim Dalı Başkanlığı gibi idari ve akademik görevlerde bulunmuştur. Çok sayıda kitap ve makale kaleme almıştır.

Siyasi Hayatı

30 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerde Milliyetçi Hareket Partisi Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olmuştur. 7 Haziran 2015 (25. Dönem) ve 1 Kasım 2015 (26. Dönem) tarihlerinde yapılan genel seçimlerde Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Adana Milletvekili seçilmiştir. Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi, Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu Üyesi olarak görevler üstlenmiştir.

24 Haziran 2018 (27. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde Milliyetçi Hareket Partisi Ankara Milletvekili seçilmiştir. Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu Sözcüsü, NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Üyesi, Parlamentolararası Birlik Grubu Türk Grubu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Milliyetçi Hareket Partisi Başkanlık Divanı Üyesi, Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısıdır.

Eşi ve Çocukları

Mevlüt Karakaya, evli ve iki çocuk babasıdır.

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/milletvekillerimiz_sd.bilgi?p_donem=27&p_sicil=7108 Erişim: 18. 08. 2021
https://www.mhp.org.tr/htmldocs/tbmm_mv/milletvekili/94/index.html Erişim: 18. 08. 2021
https://twitter.com/KarakayaMevlut?ref_src=twsrc%5Egoogle%7Ctwcamp%5Eserp%7Ctwgr%5Eauthor Erişim: 18. 08. 2021

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir