Mithat Sancar Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, TBMM

Mithat Sancar Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, TBMM

Mithat Sancar, milletvekili, hukukçu, öğretim üyesi.

1963 yılında Mardin Nusaybin’de doğmuştur.

Eğitim Hayatı

1984 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur. Çok iyi düzeyde Almanca, iyi düzeyde İngilizce, Arapça ve Kürtçe bilmektedir.

Çalışma Hayatı

Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Ankara Üniversitesi’nde tamamladığı yüksek lisans ve doktora çalışmalarının bir bölümünü Westfalya Wilhelm Üniversitesi’nde (Münster /Almanya) yürütmüştür. 1990 yılından itibaren Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne geçmiştir. Hukuk Fakültesi Genel Kamu Hukuku Anabilim Dalı’nda 1999 yılında “doçent”, 2006 yılında ise “profesör” unvanı almıştır. Ayrıca KKTC Yakın Doğu Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde dersler vermiştir.

Genel Kamu Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Üyesi olarak yaptığı akademik çalışmalarının ağırlık noktalarını Devlet Kuramı, İnsan Hakları, Anayasa Hukuku, Yargı Teorisi, Çatışma Çözümü ve Geçiş Süreci Adaleti oluşturmuştur. Bu alanlarda çeşitli kitaplar ve Türkçe, Almanca ve İngilizce makaleler yayınlamıştır. Birgün, Taraf, Milliyet ve Bashaber Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapmıştır.

Siyasi Hayatı

7 Haziran 2015 (25. Dönem), 1 Kasım 2015 (26. Dönem) ve 24 Haziran 2018 (27. Dönem) tarihlerinde yapılan genel seçimlerde HDP Mardin Milletvekili seçilmiştir. HDP Eş Genel Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Eşi ve Çocukları

Mithat Sancar, evli ve iki çocuk babasıdır.

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/milletvekili/milletvekilidetay?donemKod=27&sicil=Wv14QUvyLMA= Erişim: 21. 12. 2022

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir