Münir Kutluata Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, TBMM

Münir Kutluata Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, TBMM

Münir Kutluata, milletvekili, iktisatçı, öğretim üyesi, yazar.

10 Mayıs 1946 tarihinde Bolu Akçakoca’da doğmuştur.

Eğitim Hayatı

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun olmuştur. Aynı fakültede doktora yapmıştır. İyi düzeyde İngilizce bilmektedir. 1978 yılında “doçent”, 1988 yılında ise “profesör” unvanı almıştır.

Çalışma Hayatı

Atatürk Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde asistan olarak göreve başlamıştır. ABD Oklahoma State Üniversitesi’nde çalışmalar yapmıştır. Ohio State Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesi olarak görevde bulunmuştur. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görev almıştır. Bölüm Başkanlığı, Enstitü Müdürlüğü görevlerinde bulunmuştur. İktisat Fakültesi Dekanlığı görevini yürütmüştür.

Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarlığı görevini üstlenmiştir. Bir araştırma kuruluşunda koordinatör olarak görev yapmıştır. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi “İktisat Politikası” Anabilim Dalı Başkanı olmuştur. Bir kitabının yanı sıra, çeşitli araştırmaları ve iktisadi konuda çok sayıda makalesi yayınlanmıştır.

Siyasi Hayatı

22 Temmuz 2007 (23. Dönem) ve 12 Haziran 2011 (24. Dönem) tarihlerinde yapılan genel seçimlerde Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Sakarya Milletvekili seçilmiştir. Türkiye – Litvanya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı, AGİTPA Türk Grubu Üyesi olarak görevlerde bulunmuştur.

Eşi ve Çocukları

Münir Kutluata, evli ve üç çocuk babasıdır.

Kaynakça

https://www5.tbmm.gov.tr/TBMM_Album/Cilt1-4.pdf Erişim: 29. 11. 2022
https://www.tbmm.gov.tr/milletvekili/milletvekilidetay?donemKod=24&sicil=TW5Y49a5jPs= Erişim: 29. 11. 2022

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir