Murat Başesgioğlu Kimdir?

Murat Başesgioğlu Kimdir?

Murat Başesgioğlu, bakan, milletvekili, siyasetçi.

1 Mart 1955 tarihinde Kastamonu’da doğdu.

Eğitim Hayatı

İsfendiyar Bey İlkokulu, 23 Ağustos Ortaokulu ve Kastamonu Abdurrahman Paşa Lisesi’ni bitirdi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

Çalışma Hayatı

Kastamonu Barosu’na kayıtlı olarak 7 yıl serbest avukat olarak çalıştı. Çeşitli gençlik, spor, hemşeri derneklerinde başkanlık ve yöneticilik yaptı. Kastamonu Kalkınma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinde bulundu.

Siyasi Hayatı

1984 yılında Anavatan Partisi’nde siyasete başladı. 29 Kasım 1987 (18. Dönem), 20 Ekim 1991 (19. Dönem) ve 24 Aralık 1995 (20. Dönem) tarihlerinde yapılan genel seçimlerde Anavatan Partisi Kastamonu Milletvekili seçildi.

Mesut Yılmaz’ın 30 Haziran 1997 tarihinde kurmuş olduğu 55. Hükümet’te (III. Yılmaz Hükümeti), İçişleri Bakanı olarak atandı. Bakanlık görevini, Kutlu Aktaş’dan devraldı. İçişleri Bakanlığı görevini, 5 Ağustos 1998 tarihinde Meral Akşener’e devretti.

18 Nisan 1999 (21. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde dördüncü defa Anavatan Partisi Kastamonu Milletvekili seçildi.

AK Parti Dönemi

3 Kasım 2002 (22. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde AK Parti İstanbul Milletvekili seçildi. Abdullah Gül’ün 18 Kasım 2002 tarihinde kurmuş olduğu 58. Hükümet’te,Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak atandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevini, Nejat Arseven’den devraldı. Recep Tayyip Erdoğan’ın 14 Mart 2003 tarihinde kurmuş olduğu 59. Hükümet’te (I. Erdoğan Hükümeti), Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevi devam ettirildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevini, 30 Ağustos 2007 tarihinde Faruk Çelik’e devretti.

22 Temmuz 2007 (23. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde yeniden AK Parti İstanbul Milletvekili seçildi. Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ağustos 2007 tarihinde kurmuş olduğu 60. Hükümet’te (II. Erdoğan Hükümeti), Devlet Bakanı (Gençlik ve Spordan Sorumlu) olarak atandı. Bakanlık görevini, Mehmet Ali Şahin’den devraldı. 60. Hükümet’te, 1 Mayıs 2009 tarihinde yapılan kabinde değişikliğinde Devlet Bakanlığı görevini, Faruk Nafız Özak’a devretti. 

12 Haziran 2011 (24. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde AK Parti’den, 7 Haziran 2015 (25. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde ise Milliyetçi Hareket Partisi’nden İstanbul Milletvekili seçildi.

Eşi ve Çocukları

Evli ve iki çocuk babasıdır.

Orta düzeyde Fransızca bilmektedir.

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/milletvekillerimiz_sd.bilgi?p_donem=22&p_sicil=4362
http://www.akparti.org.tr/ak-kadro/hukumetler/58-hukumet/murat-basesgioglu/
https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/tutanak_erisim.BakanlarKuruluAd
https://www.tbmm.gov.tr/TBMM_Album/Yeni%20klas%C3%B6r/Cilt3.pdf
https://www.ailevecalisma.gov.tr/tr-tr/bakanlik/bakanlik-yoneticileri/onceki-bakan-ve-yoneticiler/bakanlar/
https://www.icisleri.gov.tr/icisleri-bakanligi-tarihcesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: