Murat Özçelik Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, TBMM

Murat Özçelik Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, TBMM

Murat Özçelik, milletvekili, büyükelçi, diplomat.

21 Ocak 1954 tarihinde Ankara’da doğmuştur.

Eğitim Hayatı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun olmuştur. Özgür Amsterdam Üniversitesi’nde AB Entegrasyonu konusunda lisansüstü öğrenim yapmıştır. Çok iyi düzeyde İngilizce bilmektedir.

Çalışma Hayatı

1983 yılında Dışişleri Bakanlığı’na girmiştir. Riyad Büyükelçiliği, Avrupa Ekonomik Topluluğu Daimi Temsilciliği ve Washington Büyükelçiliği’nde çeşitli görevlerde bulunmuştur. 1990 – 1992 yılları arasında Cumhurbaşkanı Özel Kalem Müdür Yardımcısı ve Müdürü olarak görev yapmıştır.

2005 yılında Enformasyon Dairesi’nde Daire Başkanlığı (Dışişleri Sözcü Yardımcılığı) görevini yürütmüştür. 2007 yılından itibaren Irak Özel Temsilcisi olarak görev yapmıştır. 2009 yılında Irak Cumhuriyeti nezdinde Büyükelçi olmuştur. 2011 – 2012 yıllarında Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarı olarak görevde bulunmuştur. 2013 yılında Dışişleri Bakanlığı’ndan emekliye ayrılmıştır.

Siyasi Hayatı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Dış Politika Baş Danışmanlığı, Parti Meclisi Üyeliği, Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevlerini yürütmüştür. 7 Haziran 2015 (25. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili seçilmiştir.

Eşi ve Çocukları

Murat Özçelik, evli ve iki çocuk babasıdır.

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/milletvekili/milletvekilidetay?donemKod=25&sicil=zXVny9apC8I= Erişim: 06. 01. 2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir