Murat Ülker Kimdir?

Murat Ülker Kimdir?

Murat Ülker, Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı, iş adamı, ailenin en küçük çocuğu.

21 Mart 1959 yılında İstanbul’da doğdu. Koç burcu olan Ülker, Kırım Aluşta asıllıdır. Babasının adı Sabri, annesinin adı Güzide, abisi Ali,  ablası Ahsen Özokur’dur. Ali Ülker henüz 9 yaşındayken geçirdiği ev kazası nedeniyle hayatını kaybetti. Dedesi ise Hacı İslam Efendi’dir. Hacı İslam Efendi, Fatih Medresesi mezun olmuş bir muallimdi. Murat Ülker’in dedesi Trakya’da bir Kırımlı göçmenle evlendi ve Balkan Savaşları nedeniyle Tekirdağ Saray’dan İstanbul’a, oradan da Kırımdaki yurtlarına geri döndü.

Ülker ailesi Kırım’da yaşadığı sırada Sovyetler Birliği kuruldu. Müslümanlara yapılan baskılar nedeniyle 1929’da İstanbul’a göç ettiler.

Soyadlarını ‘Ülker’ yaptılar

Murat Ülker’in babası Sabri ve amcası Asım, 1940’lı yıllarda şekerlemecilik işine girdi ve 1944 yılında üretilen bisküvilere ’Ülker’ adını verdiler.  Daha sonra Yıldız Holding’e dönüştürdüler. Ülker adı ile tanınmaları nedeniyle ‘Berksan’ olan soyadlarını 1954 yılında ‘Ülker’e çevirdiler.

Eğitim Hayatı

Murat Ülker, lise eğitimini İstanbul Erkek Lisesi’nde, üniversite eğitimini ise Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nde aldı. Sadece Türkiye’deki eğitimi ile kalmayan Murat Ülker, yurtdışında bulunan AIB ve ZDS gibi mesleki kurslara katıldı. Ayrıca ABD’deki Continental Baking şirketinde staj yaptı. 3 yıl boyunca 60 fabrika ve tesiste, bisküvi, çikolata ve gıda incelemelerinde bulundu.

Çalışma Hayatı

1982 yılında iş hayatına atılsa da Yıldız Holding’teki ilk görevine 1984 yılında Kontrol Koordinatörü olarak başladı. Bu görevi Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı ve Genel Müdürlük takip etti. 2000 yılında ise Yıldız Holding İcra Kurulu Başkanlığını üstlendi.

2006 yılında Marsan Gıda’yı, 2007 yılında dünya markası olan Godiva’yı 2008’de çikolata markası Gopa’yı bünyesine kattı.

2008 yılında Yönetim Kurulu Başkanı olan Murat Ülker, Yıldız Holding’e ablası ile birlikte en büyük ortaklardır. Murat Ülker ‘Kökler’ adını verdiği şirket adıyla, ablası Ahsen Özokur ise ‘Üs’ adlı şirketi aracılığı ile holdinge ortak oldu.

Yıldız Holding’in şirketlerinden olan Gözde Girişim liderliğindeki bir konsorsiyum tarafından 2011 yılında ŞOK Marketler T.A.Ş satın alındı. 1995 yılında kurulan Şok Marketler T.A.Ş. tamamen yeni bir konsept ile şekillendirildi. 2012 yılında ise 68 ilde 1200 mağazaya ulaştı.

Murat Ülker, 2012 yılında Eminönü’nde bulunan Sümerbank’ın eski genel müdürlük binasına “Bizim Lokanta” adı verdiği bir lokanta açtı.

Yaklaşık her yıl bünyesine ünlü markaları katan Yıldız Holding, 2013 yılında ABD’nin köklü çikolata şirketi DeMet’s Candy Company’yi 221 milyon dolara satın aldı.

İngilizce ve Almancaya iyi derecede bilen Murat Ülker, Arapça’yı da biraz bilmektedir.

Eşi ve Çocukları

Murat Ülker, eşi Fatma Betül Ataseven ile İngilizce kursunda tanıştı. Hayatları birleştiren ikilinin Fatih, Mustafa ve Yahya adında üç oğlu vardır.

Yahya, Koç Üniversitesinde ekonomi-işletme eğitimi alırken Mustafa Özel Üsküdar Amerikan Lisesi’nde ve Fatih Özel Sev Amerikan Koleji’nde okumaktadır.

Yıldız Holding olarak ”Pendik Marintürk”ü satın alan Ülker, holdinge bağlı Beta Turizm, İstanbul’da Marintürk İstanbul City Port, Göcek’te Marintürk Göcek Exclusive ve Marintürk Göcek Village Port’u işletmeye devam etmektedir.

Yıllara Göre Forbes Sıralamasındaki Yeri

Yıllar Forbes Türkiye Sırası Net Serveti
2015 1 4.4 Milyar Dolar
2016 1 2.9 Milyar Dolar
2017 1 3.7 Milyar Dolar
2018 1 4.8 Milyar Dolar
2019 2 3.7 Milyar Dolar

Kaynakça

https://www.sozcu.com.tr
https://www.sabah.com.tr
https://www.yeniakit.com.tr
https://www.haberler.com
https://www.ntv.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: