Mustafa Ateş Amiklioğlu Kimdir? Nereli, Partisi, Biyografisi

Mustafa Ateş Amiklioğlu Kimdir? Nereli, Partisi, Biyografisi

Mustafa Ateş Amiklioğlu, bakan, milletvekili, devlet adamı, siyasetçi, ekonomist.

1944 yılında Çorum’da doğdu.

Eğitim Hayatı

Mustafa Ateş Amiklioğlu, Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nden mezun oldu.

Çalışma Hayatı

Maliye Bakanlığı Memuru, Millî Emlak Kontrolörü, Millî Emlak Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdürü, Personel ve İdari İşler Genel Müdürü, T.C. Emekli Sandığı Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı olarak görevde bulundu.

Desiyap, Turizm Bankası, Çimento Sanayi, Pektim – Emek İnşaat A.Ş., Alpet A.Ş., Turban A.Ş. İdare Meclisi Üyesi ve Başkanı, Türkiye Zirai Donatım Kurumu ve Turizm Bankası Danışma Kurulu Başkanı olarak görev yaptı.

Siyasi Hayatı

20 Ekim 1991 (19. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde Anavatan Partisi (ANAP) Çorum Milletvekili seçildi. Tansu Çiller’in 5 Ekim 1995 tarihinde kurmuş olduğu 51. Hükümet’te (II. Çiller Hükümeti) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak atandı. Bakanlık görevini Ziya Halis’ten devraldı. 31 Ekim 1995 tarihine kadar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevini sürdürdü. Bakanlık görevini Mustafa Kul’a devretti.

Eşi ve Çocukları

Evli ve iki çocuğu bulunmaktadır.

İngilizce bilmektedir.

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/TBMM_Album/Yeni%20klas%C3%B6r/Cilt3.pdf Erişim: 22.11.2019
https://www.tbmm.gov.tr/yayinlar/hukumetler/hukumetler_cilt_8.pdf Erişim: 22.11.2019
https://www.devletarsivleri.gov.tr/varliklar/dosyalar/eskisiteden/yayinlar/genel-mudurluk-yayinlar/dunden_bugune_basbakanlik.pdf Erişim: 22.11.2019
https://www.ailevecalisma.gov.tr/tr-tr/bakanlik/bakanlik-yoneticileri/onceki-bakan-ve-yoneticiler/bakanlar/ Erişim: 22.11.2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: