Mustafa Kalemli Kimdir?

Mustafa Kalemli Kimdir?

Mustafa Kalemli, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı, bakan, milletvekili, siyasetçi, hekim.

1943 yılında Kütahya Tavşanlı’da doğdu.

Eğitim Hayatı

Mustafa Kalemli, 1967 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu.

Çalışma Hayatı

1967 – 1968 tarihleri arasında Sosyal Sigortalar Kurumu Tunçbilek Hastanesi’nde görev yaptı. 1967 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Kürsüsü’nde asistanlığa başladı. 1972 yılında üroloji uzmanı oldu.

1974 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Üroloji Kliniği Başasistanı olarak görev yaptı. 1976 – 1978 yılları arasında Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı Ankara Acil Yardım ve Trafik Hastanesi’nin kuruluş çalışmalarına katıldı. Başhekim Yardımcılığı görevini üstlendi.

1978 yılında Hamburg Üniversitesi Eppendorf Hastanesi’nde androloji ve böbrek nakli konusunda özel çalışmalarda bulundu. Aynı yıl doçent oldu. Antalya Tıp Fakültesi’nin kuruluşunda çalıştı. Aynı Fakültenin Üroloji Kürsüsü Başkanı ve Fakülte Yönetim Kurulu Üyesi oldu. 1982–1983 yılları arasında Sosyal Sigortalar Kurumu Tavşanlı Hastanesi Kurucu Başhekimi oldu.

Siyasi Hayatı

6 Kasım 1983 (17. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde Anavatan Partisi (ANAP) Kütahya Milletvekili seçildi. Turgut Özal’ın 13 Aralık 1983 tarihinde kurmuş olduğu 45. Hükümet’te (I. Özal Hükümeti) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak atandı. 45. Hükümet’te, 17 Ekim 1986 tarihinde yapılan kabine değişikliğinde Mehmet Aydın’ın yerine Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı oldu.

29 Kasım 1987 (18. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde Anavatan Partisi Kütahya Milletvekili seçildi. Turgut Özal’ın 21 Aralık 1987 tarihinde kurmuş olduğu 46. Hükümet’te (II. Özal Hükümeti)  ve Ahmet Mesut Yılmaz’ın 23 Haziran 1991 tarihinde kurmuş olduğu 48. Hükümet’te (I. Yılmaz Hükümeti) İçişleri Bakanı olarak atandı. 48. Hükümet’te 26 Ağustos 1991 tarihinde Orman Bakanı olarak atandı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı

20 Ekim 1991 (19. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde yeniden Anavatan Partisi Kütahya Milletvekili seçildi. 19. Dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekili olarak görev yaptı.

24 Aralık 1995 (20. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde dördüncü defa Anavatan Partisi Kütahya Milletvekili seçildi. 25 Ocak 1996 tarihinde (20. Dönem) Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçildi. 30 Eylül 1997 tarihine kadar Meclis Başkanlığı görevini sürdürdü.

Eşi ve Çocukları

Evli ve iki çocuk babasıdır.

İngilizce bilmektedir.

Kitapları

  • Genel ve Pratik Üroloji

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/milletvekillerimiz_sd.bilgi?p_donem=20&p_sicil=4099 Erişim: 29.11.2019
https://www.tbmm.gov.tr/TBMM_Album/Yeni%20klas%C3%B6r/Cilt3.pdf Erişim: 29.11.2019
https://www.tbmm.gov.tr/yayinlar/hukumetler/hukumetler_cilt_8.pdf Erişim: 29.11.2019
https://www.devletarsivleri.gov.tr/varliklar/dosyalar/eskisiteden/yayinlar/genel-mudurluk-yayinlar/dunden_bugune_basbakanlik.pdf Erişim: 29.11.2019
https://www.ailevecalisma.gov.tr/tr-tr/bakanlik/bakanlik-yoneticileri/onceki-bakan-ve-yoneticiler/bakanlar/ Erişim: 29.11.2019
https://www.icisleri.gov.tr/icisleri-bakanligi-tarihcesi Erişim: 29.11.2019
https://www.saglik.gov.tr/TR,11490/bakanlarimiz.html Erişim: 29.11.2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: