Mustafa Tuzcu Kimdir? Bakan Yardımcısı, Nereli, Eşi

Mustafa Tuzcu Kimdir? Bakan Yardımcısı, Nereli, Eşi

Mustafa Tuzcu, bakan yardımcısı, devlet adamı.

1979 yılında Gebze’de doğmuştur.

Eğitim Hayatı

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olmuştur. Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde ve ABD’nin Boston şehrinde Fletcher Hukuk ve Diplomasi Okulu’nda “Uluslararası Örgütler ve Dış Ticaret Hukuku” alanlarında yüksek lisans yapmıştır.

Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde “Bölge Çalışmaları” alanında doktora yapmaktadır. Çok iyi derece İngilizce’nin yanı sıra, Arapça ve Fransızca bilmektedir.

Çalışma Hayatı

8 Mayıs 2021 tarihli ve 31478 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2021/225 sayılı Atama Kararı ile Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcılığı görevine atanmıştır. 20 Mayıs 2021 tarihinde Merkezi Kayıt Kuruluşu AŞ Yönetim Kurulu Üyeliği’ne seçilmiştir.

Dünya Ticaret Örgütü nezdinde Ticaret Başmüşaviri olarak görev yapmıştır. Aynı zamanda DTÖ Korunma Önlemleri Komitesi Başkanı olarak görevde bulunmuştur. DTÖ’de Türkiye’yi temsil etmenin yanında öncesinde de Türkiye’nin birçok ülke ile tercihli ticaret anlaşmaları müzakerelerine ve karma ekonomik komisyon toplantılarına başkanlık yapmıştır. DTÖ, UNCTAD, OECD nezdinde Türkiye adına çok taraflı birçok çok taraflı müzakereyi yürütmüştür.

Türkiye – Arap Ligi Ekonomi ve Yatırım Komitesi Eşbaşkanlığı görevinde bulunmuştur. OECD İstanbul Rekabetçilik Merkezi’nin kurulmasına yönelik müzakerelerde de Türkiye’yi temsil etmiş, Türkiye’nin G20 dönem başkanlığında ticaret ve yatırım çalışma grubunun başkanlığını yapmıştır.

Ticaret Bakanlığı’nda Bağdat Ticaret Müşaviri, Uluslararası Anlaşmalar Genel Müdür Yardımcılığı gibi çeşitli kademelerde görev yapmıştır. Ortadoğu ve Körfez ülkeleri ile ticari ilişkiler, çok taraflı ve bölgesel ticari anlaşmalar, yurt dışı müteahhitlik alanlarında ve İhracatçılar Birliği’nde sektör uzmanı olarak çalışmıştır.

Eşi ve Çocukları

Evli ve üç çocuk babasıdır.

Kaynakça

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2021/05/20210508-17.pdf Erişim: 14. 04. 2023
https://ticaret.gov.tr/kurumsal/mustafa-tuzcu Erişim: 14. 04. 2023
https://www.mkk.com.tr/hakkimizda/kurumsal-bilgiler/yonetim-kurulu-ve-komiteler Erişim: 14. 04. 2023
https://twitter.com/mustuzcu Erişim: 14. 04. 2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir