Mustafa Varank Kimdir?

Mustafa Varank Kimdir?

Mustafa Varank, bakan, bürokrat, siyasetçi, öğretim üyesi.

1 Ocak 1976 tarihinde Trabzon Of’ta doğdu.

Mustafa Varank, Prof. Dr. İlhan Varank’ın kardeşidir. İlhan Varank, 15 Temmuz gecesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde darbecilere karşı direnirken şehit olmuştur. 

Eğitim Hayatı

İstanbul İmam Hatip Lisesi’nden mezun oldu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirdi. ABD’de Indiana Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü’nde yüksek lisansını yaptı.

Çalışma Hayatı

Florida State Üniversitesi’nde uzman, Indiana Üniversitesi Pervasive Teknoloji Enstitüsü’nde araştırmacı ve sistem yöneticisi olarak çalıştı.

2005 yılından itibaren Başbakanlık’ta çalışmaya başladı. 2011 yılında Başbakan Başdanışmanlığı ve 2014 yılında Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı görevlerinde bulundu. Başdanışmanlık görevi boyunca, Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen diğer görevlerin yanı sıra, yüksek teknoloji, bilgisayar teknolojileri ve uygulamaları, savunma sanayi ve araştırma – geliştirme alanlarıyla özel olarak ilgilendi. 2016 yılında Büyükelçi unvanı aldı.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi İlk Sanayi ve Teknoloji Bakanı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 9 Temmuz 2018 tarihinde kurmuş olduğu Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’ne (2018/1 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı) Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak atandı. Mustafa Varank, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile atanan ilk Sanayi ve Teknoloji Bakanı oldu. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı görevini Faruk Özlü’den devraldı.

Eşi ve Çocukları

Esra Hanım ile evlendi. Elif Reyhan ve İlhan Yahya adında iki çocuğu bulunmaktadır.

İngilizce bilmektedir.

Kaynakça

https://www.tccb.gov.tr/kabine/sanayi-ve-teknoloji-bakani Erişim: 18.10.2019
https://www.sanayi.gov.tr/manager.html?lang=tr Erişim: 18.10.2019
http://www.dap.gov.tr/kurumsal/bakan/ Erişim: 18.10.2019
https://www.aa.com.tr/tr/politika/sanayi-ve-teknoloji-bakanliginda-devir-teslim/1200165 Erişim: 18.10.2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: