Nahit Menteşe Kimdir?

Nahit Menteşe Kimdir?

Nahit Menteşe, başbakan yardımcısı, bakan, milletvekili, siyasetçi, avukat.

1932 yılında Milas’ta doğdu.

Eğitim Hayatı

Nahit Menteşe, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

Çalışma Hayatı

Serbest avukat olarak çalıştı.

Siyasi Hayatı

10 Ekim 1965 (13. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde Adalet Partisi (AP) Aydın Milletvekili seçildi. Süleyman Demirel’in kurmuş olduğu 30. Hükümet’te (I. Demirel Hükümeti) yapılan kabine değişikliğinde 10 Aralık 1968 tarihinde Gümrük ve Tekel Bakanı oldu.

12 Ekim 1969 (14. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde yeniden Adalet Partisi Aydın Milletvekili seçildi. Süleyman Demirel’in 3 Kasım 1969 tarihinde kurmuş olduğu 31. Hükümet’te (II. Demirel Hükümeti) Ulaştırma Bakanı olarak atandı. Süleyman Demirel’in 6 Mart 1970 tarihinde kurmuş olduğu 32. Hükümet’te (III. Demirel Hükümeti) Ulaştırma Bakanlığı görevi devam ettirildi. Süleyman Demirel’in kurmuş olduğu 32. Hükümet’te yapılan kabine değişikliğinde 14 Aralık 1970 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı oldu.

Üç Dönem Ulaştırma Bakanlığı Yaptı

14 Ekim 1973 (15. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde üçüncü defa Adalet Partisi Aydın Milletvekili seçildi. Süleyman Demirel’in 31 Mart 1975 tarihinde kurmuş olduğu 39. Hükümet’te (IV. Demirel Hükümeti) yeniden Ulaştırma Bakanı oldu. 39. Hükümet’te yapılan kabine değişikliğinde 11 Nisan 1977 tarihinde Turizm ve Tanıtma Bakanı oldu.

5 Haziran 1977 (16. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde dördüncü defa Adalet Partisi Aydın Milletvekili seçildi. Süleyman Demirel’in 21 Temmuz 1977 tarihinde kurmuş olduğu 41. Hükümet’te (V. Demirel Hükümeti) Millî Eğitim Bakanı olarak atandı.

Doğru Yol Partisi’nde Siyaset

20 Ekim 1991 (19. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde Doğru Yol Partisi (DYP) Aydın Milletvekili seçildi. 19. Dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisi Millî Eğitim Komisyonu Başkanı olarak görev yaptı. Tansu Çiller’in 25 Haziran 1993 tarihinde kurmuş olduğu 50. Hükümet’te (I. Çiller Hükümeti) Millî Eğitim Bakanı oldu.

50. Hükümet’te yapılan kabine değişikliğinde 24 Ekim 1993 tarihinde İçişleri Bakanı olarak atandı. Tansu Çiller’in 5 Ekim 1995 tarihinde kurmuş olduğu 51. Hükümet’te (II. Çiller Hükümeti) ve 30 Ekim 1995 tarihinde kurmuş olduğu 52. Hükümet’te (III. Çiller Hükümeti) İçişleri Bakanlığı görevi devam ettirildi.

24 Aralık 1995 (20. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde ikinci defa Doğru Yol Partisi Aydın Milletvekili seçildi. Ahmet Mesut Yılmaz’ın 6 Mart 1996 tarihinde kurmuş olduğu 53. Hükümet’te Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak atandı.

Eşi ve Çocukları

Evli ve iki çocuğu bulunmaktadır.

Fransızca bilmektedir.

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/milletvekillerimiz_sd.bilgi?p_donem=20&p_sicil=2913 Erişim: 18.11.2019
https://www.tbmm.gov.tr/TBMM_Album/Yeni%20klas%C3%B6r/Cilt2.pdf Erişim: 18.11.2019
https://www.tbmm.gov.tr/TBMM_Album/Yeni%20klas%C3%B6r/Cilt3.pdf Erişim: 18.11.2019
https://www.tbmm.gov.tr/yayinlar/hukumetler/hukumetler_cilt_9.pdf Erişim: 18.11.2019
https://www.tbmm.gov.tr/yayinlar/koalisyon_hukumetleri/koalisyon_hukumetleri_cilt_birlestirilmis.pdf Erişim: 18.11.2019
https://www.devletarsivleri.gov.tr/varliklar/dosyalar/eskisiteden/yayinlar/genel-mudurluk-yayinlar/dunden_bugune_basbakanlik.pdf Erişim: 18.11.2019
http://www.meb.gov.tr/meb/ Erişim: 18.11.2019
https://www.icisleri.gov.tr/icisleri-bakanligi-tarihcesi Erişim: 18.11.2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: