Nazır Cihangir İslam Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi

Nazır Cihangir İslam Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi

Nazır Cihangir İslam, milletvekili, hekim, öğretim üyesi.

1959 yılında Sakarya’da (Adapazarı) doğmuştur.

Eğitim Hayatı

Adapazarı Atatürk İlkokulu’nu bitirmiştir. Ortaokul ve liseyi TED Ankara Koleji’nde okumuştur. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Anadolu Üniversitesi AÖF Felsefe Bölümü ve SUSEM İslami İlimler Programı mezunudur.

ABD Minnesota Üniversitesi, Kanada – Montreal McGill Üniversitesi ve ABD Minnesota Twin Cities Spine Center’da Omurga Cerrahisi ve Klinik Araştırma eğitimi almış ve fellowship programlarını tamamlamıştır. Mimar Sinan Üniversitesi Felsefe yüksek lisans öğrencisidir. Çok iyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde Almanca ve Arapça bilmektedir.

Çalışma Hayatı

Yüzüncü Yıl Üniversitesi ve Kafkas Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyeliği, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Klinik Şefliği yapmıştır.

Mazlumder, Adalet Zemini, Hak ve Adalet Platformu kurucularındandır. Artı TV 45 + 45 Programı eş moderatörlüğü, Duvar Gazetesi köşe yazarlığı yapmıştır. 100’ün üzerinde bilimsel çalışmasının yanında sosyal alanda yayımlanmış çok sayıda makalesi bulunmaktadır.

Siyasi Hayatı

Saadet Partisi, HAS Parti kurucuları arasında yer almıştır. 24 Haziran 2018 (27. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili seçilmiştir.

Eşi ve Çocukları

Üç çocuk babasıdır.

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/milletvekili/milletvekilidetay?donemKod=27&sicil=Scek7rPyfq4= Erişim: 06. 01. 2023
https://chp.org.tr/ozgecmis/nazir-cihangir-islam Erişim: 06. 01. 2023
https://www.instagram.com/cihangirislam/ Erişim: 06. 01. 2023
https://twitter.com/cihangirislam Erişim: 06. 01. 2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir