Nurettin Canikli Kimdir?

Nurettin Canikli Kimdir?

Nurettin Canikli, bakan, milletvekili, siyasetçi.

15 Mayıs 1960 tarihinde Giresun Alucra’da doğdu.

Eğitim Hayatı

İlk ve ortaokulu Alucra’da tamamladı. 1978 yılında Giresun İmam Hatip Lisesi‘nden mezun oldu. 1982 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat ve Maliye Bölümü’nü bitirdi. İngiltere’de Sheffield Üniversitesi’nde “Para – Banka – Finansman” alanında yüksek lisans yaptı.

Çalışma Hayatı

1982 yılında Maliye Bakanlığı’nda Maliye Müfettiş Muavini oldu. 1985 yılında yeterlilik sınavını vererek Maliye Müfettişi, 1993 yılında Maliye Başmüfettişi oldu. 1993 yılında Gelirler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı, 1996 yılında Genel Müdür Yardımcısı ve 1997 yılında İstanbul Defterdarı olarak atandı. 1997 – 2002 yılları arasında Yeni Şafak Gazetesi’nde ekonomi ve finans konularında köşe yazıları yazdı.

Siyasi Hayatı

14 Ağustos 2001 tarihinde Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde kurulan AK Parti’nin kurucuları arasında yer aldı. 3 Kasım 2002 (22. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde AK Parti Giresun Milletvekili seçildi. 2002 yılında AK Parti Sosyal İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. Bu dönemde, Türkiye Büyük Millet Meclisi Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu Başkanı olarak görevde bulundu.

22 Temmuz 2007 (23. Dönem) ve 12 Haziran 2011 (24. Dönem) tarihlerinde yapılan genel seçimlerde yeniden AK Parti Giresun Milletvekili seçildi. Mecliste bulunduğu bu dönemde, AK Parti Grup Başkanvekilliği görevinde bulundu.

Bakanlık Dönemi

Ahmet Davutoğlu’nun 29 Ağustos 2014 tarihinde kurmuş olduğu 62. Hükümet’te (I. Davutoğlu Hükümeti) Gümrük ve Ticaret Bakanı oldu. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı görevini 28 Ağustos 2015 tarihine kadar sürdürdü.

1 Kasım 2015 (26. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde yeniden AK Parti Giresun Milletvekili seçildi. Bu dönemde, yeniden AK Parti Grup Başkanvekilliği görevinde bulundu. Binali Yıldırım’ın 24 Mayıs 2016 tarihinde kurmuş olduğu 65. Hükümet’te Başbakan Yardımcılığı görevine atandı. 65. Hükümet’te yapılan kabine revizyonunda 19 Temmuz 2017 tarihinde Milli Savunma Bakanı oldu. Milli Savunma Bakanlığı görevinden 10 Temmuz 2018 tarihinde ayrıldı.

24 Haziran 2018 (27. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde AK Parti İstanbul Milletvekili seçildi. AK Parti’nin 6. Olağan Kongresi’nde Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) Üyeliği’ne seçildi. Ekonomi İşleri Başkanlığı görevini üstlendi.

Eşi ve Çocukları

Hatice Hanım ile evlendi. Dört çocuk babasıdır.

İngilizce bilmektedir.

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/milletvekillerimiz_sd.bilgi?p_donem=22&p_sicil=5943
https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/tutanak_erisim.BakanlarKuruluAd
https://www.tbmm.gov.tr/TBMM_Album/Yeni%20klas%C3%B6r/Cilt3.pdf
https://www.msb.gov.tr/Bakanlar/Detay/nurettin-canikli
http://www.akparti.org.tr/ak-kadro/hukumetler/62-hukumet/nurettin-canikli/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: