Oktay Vural Kimdir?

Oktay Vural Kimdir?

Oktay Vural, bakan, milletvekili, siyasetçi, hukukçu, iktisatçı.

9 Şubat 1956 tarihinde Diyarbakır’da doğdu.

Eğitim Hayatı

İlk ve orta eğitimini Diyarbakır’da tamamladı. 1979 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 1983 yılında Ege Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde “Maliye” alanında yüksek lisans yaptı. 1987 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde “İktisat” doktorasını tamamladı. 1984 – 1985 yılları arasında Birleşmiş Milletler bursuyla ABD Pennsylvania Üniversitesi Wharton School’da araştırmalarda bulundu.

Çalışma Hayatı

1980 yılında Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı’nda çalışmaya başladı. 1981 yılında Ege Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde öğretim elemanı oldu. 4 Mayıs 1988 tarihinde Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü’ne Yardımcı Doçent olarak atandı.

1988 yılında Başbakanlık Müşavirliği, 1989 yılında Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. (BOTAŞ) Genel Müdür Yardımcılığı, Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulundu. 14 Şubat 1992 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müşavirliğine atandı.

1992 – 1993 yılları arasında Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu Üyeliği, 15 Ağustos 1997 tarihinde Türkiye Gübre Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlüğü, 6 Temmuz 1998 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Bakanlık Müşavirliği görevlerinde bulundu.

Siyasi Hayatı

18 Nisan 1999 (21. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İzmir Milletvekili seçildi. NATO Parlamenter Asamblesi Üyeliği, Doğu – Batı Ekonomileri İşbirliği Komitesi Başkanlığı ile TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanlığı görevlerinde bulundu. 

Mustafa Bülent Ecevit’in kurmuş olduğu 57. Hükümet’te 30 Temmuz 2001 tarihinde Enis Öksüz’ün yerine Ulaştırma Bakanı olarak atandı. Ulaştırma Bakanlığını 5 Ağustos 2002 tarihine kadar sürdürdü. Bakanlık görevini yeni Bakan Naci Kınacıoğlu’na (Anayasanın 114. maddesi hükmü gereğince) devretti.  

22 Temmuz 2007 (23. Dönem) ve 12 Haziran 2011 (24. Dönem) tarihlerinde yapılan genel seçimlerde yeniden İzmir Milletvekili seçildi. 23. ve 24. Dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisi Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili olarak görev yaptı.

Eşi ve Çocukları

23 Kasım 1988 tarihinde Tuba Hanım ile evlendi. Oğuz ve Yavuz adında 2 oğlu bulunmaktadır. Eşi Prof. Dr. Tuba Vural’ı Gazi Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı iken 15 Kasım 2014 tarihinde kaybetti.

Çok iyi düzeyde İngilizce bilmektedir.

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/milletvekillerimiz_sd.bilgi?p_donem=21&p_sicil=5763Erişim: 09.11.2119
https://www.tbmm.gov.tr/TBMM_Album/Yeni%20klas%C3%B6r/Cilt3.pdfErişim: 09.11.2119
https://www.oktayvural.com.tr/oktay-vural-kimdir-2/Erişim: 09.11.2119

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: