Orhan Oğuz Kimdir?

Orhan Oğuz Kimdir?

Orhan Oğuz, bakan, milletvekili, siyasetçi, devlet adamı, iktisatçı, öğretim üyesi, yazar.

1923 yılında Eskişehir’de doğdu.

Eğitim Hayatı

İstanbul Yüksek İktisat ve Ticaret Okulu’ndan mezun oldu. Paris Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde doktorasını tamamladı.

Çalışma Hayatı

İzmir, İstanbul İktisat ve Ticari İlimler Akademisi İktisat ve Maliye Doçenti, Afganistan Kabil Üniversitesi Hukuk ve Siyasi Bilimler Fakültesi İktisat ve Maliye Profesörü, Afganistan Maliye Nazırı İktisat Müşaviri, Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Başkanı ve İktisat Profesörü, Ege Üniversitesi İktisadi İlimler Fakültesi Profesörü, İstanbul İktisat ve Ticari İlimler Akademisi İktisat Profesörü, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyeti Azası, Türkiye Eskişehir Ticaret ve Sanayi Odası Müşaviri, Anadolu Bilimsel Araştırmalar Tesisi Kurucusu ve Başkanı, Anadolu Üniversitesini Kurma ve Yaşatma Derneği Başkanı olarak görevlerde bulundu.

Siyasi Hayatı

12 Ekim 1969 (14. Dönem) ve 14 Ekim 1973 (15. Dönem) tarihlerinde yapılan genel seçimlerde Adalet Partisi (AP) Eskişehir Milletvekili seçildi. Süleyman Demirel’in 3 Kasım 1969 tarihinde kurmuş olduğu 31. Hükümet (II. Demirel Hükümeti) ile Süleyman Demirel’in 6 Mart 1970 tarihinde kurmuş olduğu 32. Hükümet’te (III. Demirel Hükümeti) Millî Eğitim Bakanı olarak atandı. Bakanlık görevini Mehmet İlhami Ertem’den devraldı. 14 Mart 1971 tarihine kadar Milli Eğitim Bakanlığı görevini sürdürdü. Bakanlık görevini Şinasi Örel’e devretti.

Eşi ve Çocukları

Evli ve iki çocuk babasıdır.

Fransızca, İngilizce ve Farsça bilmektedir.

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/TBMM_Album/Yeni%20klas%C3%B6r/Cilt2.pdf Erişim: 27.12.2019
https://www.tbmm.gov.tr/yayinlar/hukumetler/hukumetler_cilt_4.pdf Erişim: 27.12.2019
https://www.devletarsivleri.gov.tr/varliklar/dosyalar/eskisiteden/yayinlar/genel-mudurluk-yayinlar/dunden_bugune_basbakanlik.pdf Erişim: 27.12.2019
http://www.meb.gov.tr/meb/ Erişim: 27.12.2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.