Osman Aşkın Bak Kimdir?

Osman Aşkın Bak Kimdir?

Osman Aşkın Bak, bakan, milletvekili, siyasetçi, devlet adamı.

11 Ekim 1966 tarihinde İstanbul Üsküdar’da doğdu.

Eğitim Hayatı

İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Fakültesi’nden mezun oldu. Nottingham Üniversitesi İşletme Yönetimi ve Endüstri Mühendisliği alanında yüksek lisans yaptı. İstanbul Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Endüstri Mühendisliği programında doktorasını tamamladı. İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak ders verdi.

Çalışma Hayatı

Özel sektörde üst düzey yönetici olarak çalıştı. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Türk İran İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyeliği grevlerinde bulundu. İstanbul Ticaret Odası Meclis Üyeliği’ne seçildi.

Kasımpaşa Spor Kulübü Genel Sekreterliği, İstanbul Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği, Türkiye Futbol Federasyonu Genel Kurul Delegeliği, Profesyonel Kurul ve Dış İlişkiler Kurulu Üyeliği, İstanbul Büyükşehir Belediye Spor Kulübü Genel Sekreterliği, Türkiye Güreş Federasyonu Başkanlığı görevlerini yürüttü. Dopingle Mücadele Araştırma Komisyonu Başkanlığı yaptı.

Siyasi Hayatı

12 Haziran 2011 (24. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde AK Parti İstanbul Milletvekili, 7 Haziran 2015 (25. Dönem) ve 1 Kasım 2015 (26. Dönem) tarihlerinde yapılan genel seçimlerde ise AK Parti Rize Milletvekili seçildi. NATO Parlamenterler Asamblesi Türk Grubu Üyesi ve Dışişleri Komisyonu Sözcüsü oldu.

Binali Yıldırım’ın kurmuş olduğu 65. Hükümet’te 19 Temmuz 2017 tarihinde Gençlik ve Spor Bakanı olarak atandı. Gençlik ve Spor Bakanlığı görevini 10 Temmuz 2018 tarihine kadar sürdürdü. Bakanlık görevini Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na devretti.

24 Haziran 2018 (27. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde yeniden AK Parti Rize Milletvekili seçildi.

Eşi ve Çocukları

Tülay Hanım ile evlendi. Dört çocuk babasıdır.

İngilizce, Almanca ve Farsça bilmektedir.

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/milletvekillerimiz_sd.bilgi?p_donem=24&p_sicil=6848
https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/tutanak_erisim.BakanlarKuruluAd
http://www.akparti.org.tr/ak-kadro/hukumetler/65-hukumet/osman-askin-bak/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: