Osman Güneş Kimdir?

Osman Güneş Kimdir?

Osman Güneş, bakan, devlet adamı.

1952 yılında Yozgat Şefaatli’de doğdu.

Eğitim Hayatı

İlk ve ortaokulu Yozgat’ta okudu. 1971 yılında Yozgat Lisesi’nden mezun oldu. 1976 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi.

Çalışma Hayatı

1977 yılında Ankara Maiyet Memuru (Kaymakam adayı) olarak Mülki İdare Amirliği mesleğine başladı. Kaymakamlık stajı sonrasında Mecitözü Kaymakamı olarak atandı. 1981 – 1982 yılları arasında askerlik görevini yaptı. Çelikhan, Cizre, Datça ve Sandıklı Kaymakamlığı görevlerinde bulundu.

1986 yılında Bakanlık tarafından 1 yıl süre ile İngiltere’ye gönderildi. İngiltere’de mesleki konularda inceleme ve araştırmalarda bulundu. 1990 yılında İçişleri Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığı, 1994 yılında Personel Genel Müdür Yardımcılığı, 1995 yılında ise Personel Genel Müdürlüğü görevine atandı.

1997 – 2000 yılları arasında İller İdaresi Genel Müdürlüğü ve Bakanlık Müşavirliği görevlerinde bulundu. 30 Mart 2000 tarihinde yeniden İller İdaresi Genel Müdürlüğü görevine atandı. Bu görevi 2003 yılı sonuna kadar sürdürdü.

22 Aralık 2003 tarihinde Şırnak Valisi oldu. 15 Ocak 2006 tarihinde Şırnak Valiliği’nden ayrıldı. 17 Ocak 2006 tarihinde Kayseri Valisi oldu. 7 Mayıs 2007 tarihine kadar Kayseri Valisi olarak görev yaptı. 

Bakanlık Dönemi

Recep Tayyip Erdoğan’ın kurmuş olduğu 60. Hükümet’te (II. Erdoğan Hükümeti) 8 Mayıs 2007 tarihinde İçişleri Bakanı (Anayasanın 114. Maddesi gereği TBMM genel seçimlerinden önce Adalet, İçişleri ve Ulaştırma bakanları görevlerinden çekilmesi gerekmektedir.) olarak atandı. İçişleri Bakanlığı görevini 29 Ağustos 2007 tarihine kadar sürdürdü.

31 Ağustos 2007 tarihinde yeniden Kayseri Valiliği’ne atandı. 4 Aralık 2007 tarihinde İçişleri Bakanlığı Müsteşarı oldu. Recep Tayyip Erdoğan’ın kurmuş olduğu 60. Hükümet’te (II. Erdoğan Hükümeti) 8 Mart 2011 tarihinde yeniden İçişleri Bakanlığı’na (Anayasanın 114. Maddesi gereği)  atandı. İçişleri Bakanlığı görevini 7 Temmuz 2011 tarihine kadar sürdürdü. Bakanlık görevi dönüşü, 7 Temmuz 2011 tarihinde yeniden İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığı’na atandı. 9 Ocak 2012 tarihinde Müsteşarlık görevinden ayrıldı.

Eşi ve Çocukları

Evli ve dört çocuk babasıdır.

İngilizce bilmektedir.

Kaynakça

http://www.akparti.org.tr/ak-kadro/hukumetler/60-hukumet/osman-gunes/
https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/tutanak_erisim.BakanlarKuruluAd
https://www.icisleri.gov.tr/icisleri-bakanligi-tarihcesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: