Paşa Sarıoğlu Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, TBMM

Paşa Sarıoğlu Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, TBMM

Paşa Sarıoğlu, milletvekili, elektrik yüksek mühendisi.

1925 yılında Karaköse’de doğmuştur.

Eğitim Hayatı

Ankara Teknik Yüksek Öğretmen Okulu’nu ve ABD University of Kentucky Elektrik Fakültesi’ni bitirmiştir. Aynı üniversitede yüksek lisans yapmıştır. İngilizce ve orta düzeyde Fransızca bilmektedir.

Çalışma Hayatı

Elektrik dersleri öğretmenliği ve Ankara EGO İşletmesi Teknik Müfettişliği yapmıştır. Foster Wheeler Kumpanyası ve Kennedy Van Saun Corp’ta çalışmıştır. Watkins ve Associates İnc. Firması Proje ve Maliyet Mühendisi, Bailey Meter Co. Proje ve Maliyet Mühendisi, Etibank Mühendisi, Denizli Jeotermik ve İzmir Aliağa Artık Isı Santralleri Proje ve Tesis Mühendisi olarak görev yapmıştır.

Ankara Fakülte ve Yüksekokullar Talebe Birliği Genel Sekreteri, Amerikan Üniversiteleri Türk Mezunları Cemiyeti Başkanı, AEG–ETİ AŞ ve Çukurova Elektrik TAŞ Yönetim Kurulu Üyesi, Türkiye Elektrik Kurumu Proje Grup Müdürü olarak görevlerde bulunmuştur.

Siyasi Hayatı

15 Ekim 1981–6 Kasım 1983 tarihleri arasında Danışma Meclisi Ağrı Üyesi olarak görev yapmıştır. Halkçı Parti (HP) Kurucu Üyesidir. 6 Kasım 1983 (17. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde Halkçı Parti Ağrı Milletvekili seçilmiştir.

Eşi ve Çocukları

Paşa Sarıoğlu, evli ve beş çocuk babasıdır.

Kaynakça

https://www5.tbmm.gov.tr/TBMM_Album/Cilt1-4.pdf Erişim: 08. 12. 2021
https://www.tbmm.gov.tr/Milletvekilleri/MilletvekiliDetay?donemKod=17&sicil=h1LVk25n1s0= Erişim: 08. 12. 2021

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: