Rahmi Aşkın Türeli Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi

Rahmi Aşkın Türeli Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi

Rahmi Aşkın Türeli, milletvekili, iktisatçı, plancı, öğretim görevlisi.

15 Ekim 1963 tarihinde Amasya Merzifon’da doğmuştur.

Eğitim Hayatı

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye Bölümü’nden mezun olmuştur. ABD’de Güney Kaliforniya Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde yüksek lisans yapmıştır. İngilizce bilmektedir.

Çalışma Hayatı

1993 – 2011 yılları arasında Devlet Planlama Teşkilatı’nda (DPT) planlama uzmanı olarak çalışmıştır. 2002 – 2010 yılları arasında ODTÜ’de yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak ekonomi dersleri vermiştir. Türkiye ekonomisinin makroekonomik dengeleri, kriz, sanayileşme, işsizlik ve yoksulluk konularında çalışmalar yapmıştır. Mülkiyeliler Birliği II. Başkanlığı ve Onur Kurulu Üyeliği görevlerinde bulunmuştur.

Mülkiye Araştırma Merkezi Kurucu Başkanlığı yapmıştır. İzmir Kültür ve Dayanışma Derneği ve Ege illeri dernek ve vakıflarının oluşturduğu EGEM Platformu’nun başkanlıkları görevde bulunmuştur. Ankara’daki Ödemişliler Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, Balkan İktisadi Araştırmalar ve Sosyal Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi ve İzmir BAL–GÖÇ Derneği Ankara Temsilcisi olarak görev yapmıştır. 2017 – 2020 yılları arasında Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Üyeliği’ni yürütmüştür.

Siyasi Hayatı

12 Haziran 2011 (24. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili seçilmiştir. Cumhuriyet Halk Partisi Ekonomi Masası Üyeliği yapmaktadır.

Eşi ve Çocukları

Rahmi Aşkın Türeli, evli ve bir çocuk babasıdır.

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/milletvekili/milletvekilidetay?donemKod=24&sicil=UX9qm+ePdyk= Erişim: 12. 01. 2023
https://tr-tr.facebook.com/rahmiaskintureli/ Erişim: 12. 01. 2023
https://twitter.com/ratureli Erişim: 12. 01. 2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir