Recep Akdağ Kimdir?

Recep Akdağ Kimdir?

Recep Akdağ, bakan, milletvekili, siyasetçi, hekim, öğretim üyesi.

8 Mayıs 1960 tarihinde Erzurum İspir’de doğdu.

Eğitim Hayatı

İlk ve ortaokulu Erzurum’da okudu. Ankara Atatürk Lisesi’ni bitirdi. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları alanında uzman oldu.

Çalışma Hayatı

Bir yıl Londra’da kan hastalıkları üzerine çalıştı. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi’nde Başhekim Yardımcılığı, Satın Alma Komisyonu Başkanlığı ve Tıp Dergisi Editör Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Biyoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde Müdür Yardımcılığı yaptı. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nda Öğretim Üyesi olarak ders verdi. 1999 tarihinde profesör oldu.

Recep Akdağ, özellikle çocuk sağlığı ve hastalıkları alanında yüzün üzerinde makale ve tebliğ yayımlandı. 1996 yılında İstanbul Tabip Odası’ndan “Yılın Makalesi” ödülünü aldı.

Siyasi Hayatı

3 Kasım 2002 (22. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde AK Parti Erzurum Milletvekili seçildi. Abdullah Gül’ün 18 Kasım 2002 tarihinde kurmuş olduğu 58. Hükümet’te ve Recep Tayyip Erdoğan’ın 14 Mart 2003 tarihinde kurmuş olduğu 59. Hükümet’te (I. Erdoğan Hükümeti) Sağlık Bakanı oldu.

22 Temmuz 2007 (23. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde yeniden AK Parti Erzurum Milletvekili seçildi. Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ağustos 2007 tarihinde kurmuş olduğu 60. Hükümet’te (II. Erdoğan Hükümeti) Sağlık Bakanlığı görevi devam ettirildi.

12 Haziran 2011 (24. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde üçüncü defa AK Parti Erzurum Milletvekili seçildi. Recep Tayyip Erdoğan’ın 6 Temmuz 2011 tarihinde kurmuş olduğu 61. Hükümet’te (III. Erdoğan Hükümeti) dördüncü defa Sağlık Bakanlığı’na atandı. Recep Akdağ, 24 Ocak 2013 tarihinde Sağlık Bakanlığı görevini Mehmet Müezzinoğlu’na devretti.

Sağlık Bakanlığı’nda Beşinci Dönem

1 Kasım 2015 (26. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde dördüncü defa AK Parti Erzurum Milletvekili seçildi. Binali Yıldırım’ın 24 Mayıs 2016 tarihinde kurmuş olduğu 65. Hükümet’te beşinci defa Sağlık Bakanlığı görevine atandı. 19 Temmuz 2017 tarihinde Sağlık Bakanlığı görevini Ahmet Demircan’a devretti. Recep Akdağ, 19 Temmuz 2017 tarihinden itibaren 65. Hükümet’te Başbakan Yardımcısı olarak görev yaptı.

24 Haziran 2018 (27. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde beşinci defa AK Parti Erzurum Milletvekili seçildi. Recep Akdağ, Sağlık Bakanlığı’na 4 kez üst üste atanan ilk bakan ve Dr. Refik Saydam‘dan sonra en uzun süre görev yapan Sağlık Bakanı oldu.

Bakanlık görevi sürecinde, Türkiye’nin sağlık alanında gösterdiği gelişmeler hem yurtiçinde hem de uluslararası platformlarda büyük ilgi uyandırdı. “Sağlıkta Dönüşüm Programı”, “Dumansız Hava Sahası” ve “Obezite ile Mücadele Programı” gibi öncü projeler ile “İnsan Odaklı Sağlık Hizmeti Sunumu” için çalışmalarını aralıksız sürdürdü.

Eşi ve Çocukları

Şeyma Hanım ile evlendi. Altı çocuk babasıdır.

İngilizce bilmektedir.

Kitapları

  • Türkiye Sağlıkta Dönüşüm Programı (2008)

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/milletvekillerimiz_sd.sonuc?p_donem=22&adi=recep&soyadi=akda%F0&il=&parti=&kelime=
https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/tutanak_erisim.BakanlarKuruluAd
https://www.tbmm.gov.tr/TBMM_Album/Yeni%20klas%C3%B6r/Cilt3.pdf
https://www.saglik.gov.tr/TR,11490/bakanlarimiz.html
http://www.akparti.org.tr/ak-kadro/hukumetler/58-hukumet/recep-akdag/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: