Reşat Petek Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, Ak Parti

Reşat Petek Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, Ak Parti

Reşat Petek, milletvekili, devlet adamı, avukat.

7 Eylül 1955 tarihinde Burdur Ürkütlü’de doğmuştur.

Eğitim Hayatı

İlkokulu köyünde okumuştur. Burdur İmam–Hatip Okulu’nda öğrenim görmüştür. Üniversite okuyabilmek için son sınıfta Burdur Lisesi’ne nakil yaptırmıştır. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur. Orta düzeyde Arapça, Farsça ve İngilizce bilmektedir.

Çalışma Hayatı

Cumhuriyet Savcısı ve Cumhuriyet Başsavcısı olarak görev yapmıştır. Emeklilik sonrası İstanbul’da serbest avukatlık yapmaktadır. Hukukçular Derneği, Uluslararası Hukukçular Birliği, Hukukun Üstünlüğü Platformu, İGİAD, Sivil Dayanışma Platformu, TGTV gibi Sivil toplum kuruluşlarında görevler almıştır.

Anayasa hukuku, ceza hukuku, insan hakları, temel hak ve hürriyetler konularında çalışmaları bulunmaktadır. Yarınlar İçin Düşünce, Gerçek Hayat, Tarih Bilinci, Umran, Hukuk Dünyası gibi dergiler ile bazı günlük gazetelerde makaleler yazmıştır. Halen haber7.com’da köşe yazarlığı yapmaktadır.

Siyasi Hayatı

7 Haziran 2015 (25. Dönem) ve 1 Kasım 2015 (26. Dönem) tarihlerinde yapılan genel seçimlerde AK Parti Burdur Milletvekili seçilmiştir. Anayasa Komisyonu Başkanvekili, 15 Temmuz Darbe Araştırma Komisyonu Başkanı olarak görevlerde bulunmuştur.

Eşi ve Çocukları

Evli ve üç çocuk babasıdır.

Kaynakça

https://www5.tbmm.gov.tr//develop/owa/milletvekillerimiz_sd.bilgi?p_donem=26&p_sicil=7008 Erişim: 24. 08. 2021
https://www.akparti.org.tr/ak-kadro/milletvekilleri/25-donem/burdur/resat-petek/ Erişim: 24. 08. 2021
https://twitter.com/resatpetek Erişim: 24. 08. 2021

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir